, , ,
  •  
  •  
  •  

Hitték volna, hogy idén 50 éves a Rubik-kocka?! Maga a feltaláló – Rubik Ernő – már nyolcvan. De 1977-ben egy akkor harmincéves, ifjú zseni agyából kipattanó – és megvalósított – apró „kis” találmány hatalmas karriert futott be a világban.

Az 1977-es megjelenést követő években Magyarországon több mint egymillió kocka kelt el, majd elindult a játék külföldi forgalmazása is. 1980-ban és 1981-ben több országban elnyerte az Év Játéka díjat. Azóta több mint 500 millió darabot adtak el belőle, így lett a legsikeresebb és legismertebb magyar találmány a világon.

Rubik Ernő találmányával (fotó: Fortepan / Szalay Béla)

Szinte mindenütt ismerik, játszák, hiszen kihívására – legalább egyszer – mindenki felelni akar. Sok világbajnokságot rendeztek, ahol a versenyzőknek időre kellett „kiforgatni, kirakni” a kockát, tehát nemcsak az eredeti feladat – a teljesen színhelyes kiforgatás – volt a verseny igazi tárgya, hanem az az idő amelyik alatt ezt végrehajtotta a versenyző. A jelenlegi – ember által elért – világcsúcsot, 3,13 másodpercet, 2023-ban, a 21 éves Max Park, egy kaliforniai versenyen állította fel, és ezzel bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe. (Azóta már ezt a csúcsot is megdöntötte egy japánok által épített robot, 0,3 másodpercre, de a kocka eredendően az embereknek szól!)

Rubik Ernő 1944. július 13-án született Budapesten, az ismert repülőgép-tervező, id. Rubik Ernő fiaként. (Talán nem mindenki tudja, de id. Rubik Ernő alkotta meg a „Góbé” nevű vitorlázó repülőgépet, mely a maga műfajában majdnem olyan híres, szeretett és közismert volt, mint a fia által megalkotott kocka.) Az ifjabb Rubik 1967-ben végzett a Műszaki Egyetemen építészmérnökként majd az Iparművészeti Főiskolán tanult, ahol tanársegéd, majd adjunktus, docens lett. 1990–1996 között a Magyar Mérnökakadémia elnöke volt.

2007-ben Kossuth-díjjal tüntették ki, 2010-ben Prima Primissima díjjal. Rubik Ernő Budapest díszpolgára és a Szent István Rend kitüntetettje. Külföldi elismerései között szerepel a Liberty Science Center (USA) „Genius” díja, vagy a World Science Festival életműdíja. Rubik tagja az Európai Tudományos Akadémiának és az Európai Bizottság innovációs nagyköveteként is tevékenykedett.

Sok más „játékot” is feltalált – már ha egyáltalán játéknak nevezhetőek ezek a játékos logikai kihívások –, de a kocka karrierjét egyik sem szárnyalta túl. Hogy mi lesz a sorsa a későbbiekben ennek a nyugdíjas korhatárhoz közelítő zseniális találmánynak, azt nem tudhatjuk. De szerintem a Rubik-kocka sosem megy nyugdíjba!

EJ