Csaknem négy hónapja működik az UTE új szakosztálya: a műugrás, közel 50 kiváló sportolóval és négy elhivatott szakemberrel, akik rövid idő alatt kiváló eredményeket értek el. A megalakulás óta eltelt időszakról, a sikerekről és a tervekről beszélgettünk a szakosztály vezetőjével, akivel bizony nem volt egyszerű feladat összehozni a találkozót, ugyanis a nyári időszak sem az édes semmittevésről szól számára. Medence, víz, sok-sok edzés, megannyi vidám pillanattal. Így telnek a műugrócsapat mindennapjai.
A műugrócsapat bázisa a Duna Aréna. Napi programjukban a medencés edzések mellett úgynevezett száraz edzések is szerepelnek. Ilyenkor speciális tornateremben tökéletesítik a mozdulatokat, gyakorolják azt, amit később a deszkáról elugorva bemutatnak.
„A nyári időszak, több szempontból is ideális. Ezekben a hetekben nincs iskola, dolgozat, felelés, így a gyerekek kipihentebbek, ezért terhelhetőbbek is. Ennek köszönhetően sokkal többet és jóval hatékonyabban tudunk dolgozni, gyakorolni. És nem csak a medencében és a tornateremben töltünk több időt. Beszélgetünk, jobban megismerjük egymást, mert fontos, hogy a gyerekek és persze a szakemberek, az edzők is érezzék, hogy egy igazán jó közösséghez tartoznak. Mi együtt örülünk, együtt küzdünk, és bátorítjuk, erősítjük egymást.” – mondta Bernáth Bernadett.
Ez a lila-fehér közösség közel 50 sportolóból áll. A csapatot a versenyzők, valamint a tanfolyamra járók alkotják, akik csak nemrég „ugrottak fejest” a medencébe. Ők kevesebbet edzenek, a válogatottaknak azonban minimum heti hat alkalom kötelező. A legfiatalabb műugró 6 éves, az „idősebbek” pedig huszonéves egyetemisták. „Én annak idején 10 éves koromban mentem el az első műugró edzésemre. Ma már korábban kezdik a gyermekek, és azt gondolom, hogy a 6-7 éves kor az igazán ideális a kezdéshez. Fontos, hogy az a gyerkőc, aki eljön hozzánk, szeresse a vizet, legyen vízbiztos, ám ez nem jelent úszástudást, és kell némi bátorság, spiritusz. A legtöbb gyermeknél ez nem gond, hiszen a strandon is ugrálnak fejeseket.” – mondta Bernáth Bernadett.
Igen, valóban, szinte minden gyermek és felnőtt próbálkozott már egy-egy szép fejessel a strandon vagy az uszodában, csak ott belefér a hasas. A műugrók célja azonban az, hogy az 1 vagy 3 méteres deszkáról, vagy éppen a toronyból elrugaszkodva, különféle nehézségű forgások, szaltók, csavarugrások bemutatása után minél kisebb csobbanással, lehetőleg teljesen függőleges testhelyzetben érkezzenek a vízbe. Ez egy gyönyörű, látványos sportág. A tökéletes mozdulatokhoz azonban hosszú út vezet, az eredményekhez sok munkára van szükség.
Bár egy sportoló semmit nem csinál félgőzzel, hobbiból, csak teljes erőbedobással – hangsúlyozta Bernáth Bernadett, aki elmondta azt is, hogy azok, akik azt gondolják, hogy ez egy „lányos sportág”, bizony tévednek. A nemzetközi porondon ugyanis sokkal több fiú sportoló van, így a mi „fiainknak” jóval nehezebb dolguk van, sokkal erősebb mezőnyben kell helytállniuk. Ez Szabó Péternek sikerült, ugyanis az Ifjúsági Európa-bajnokságon az 1 méteres versenyszámban az előkelő 6. helyet szerezte meg. De ez csak egy a kiváló UTE eredmények közül.
„Több kiváló eredménnyel is büszkélkedhetünk. Ezekért a gyermekek mellett természetesen köszönet illeti kiváló edzőtársaimat is: Kárpáti Évát, Fehér-Király Zsófiát és Dákai Dávidot.” – hangsúlyozta a szakember.
Kép: UTE műugrás Facebook-oldala
Az elmúlt hónapok azt igazolják, hogy jó út volt a műugrószakosztály létrehozása. Mint kiderült, az ötlet Bernáth Bernadett fejéből pattant ki, aki maga is versenyző volt. Sportolói pályafutásának befejezése után a tánc lett a hivatása. Elvégezte a Táncművészeti Főiskolát, dolgozott több tánctársulattal is, de mindig hiányzott az életéből a műugrás, és úgy érezte, hogy valahogy még visszatér az életébe. És így is lett. Elmondta, hogy amikor abbahagyta a táncoktatást, elhívták egy sportklubba műugróedzőnek. És ezzel visszatért életébe az „első szerelem”. Majd később – ahogyan fogalmazott – álmodott egy nagyot, és mivel azt a biztonságos hátteret, amire edzőnek és sportolónak egyaránt szüksége van, a lila-fehér családban látta, ezért felkereste az UTE elnökét, aki nyitott volt a sportágbővítésre. Végül létrejött az idén 140 éves klub sorrendben 22. szakosztálya, a műugrás. Egyébként az UTE-ban volt már műugrás, 1957 és 1968 között. Majd hosszú szünet következett, és több mint 50 év után jelent meg ez a régi-új sportág az Újpesti Torna Egyletben.
Az UTE műugrói egyébként szinte egész nyáron edzenek, naponta többször is. Augusztusban lesz ugyan egy kis szünet, de utána ismét irány a medence! Ugyanis nagyon sok megmérettetés vár rájuk.
„A legfontosabb cél az, hogy minél több új ugrást tanuljanak meg a gyerekek, ezzel megalapozva azt, hogy megállják a helyüket a nemzetközi mezőnyben is. Versenyekre készülünk majd, hazai és külföldi megmérettetésekre egyaránt. És persze szeretnénk bővülni, szükség van az utánpótlásra, várjuk a lelkes gyerkőcöket.” – mondta Bernáth Bernadett, aki hozzátette: szeptemberben nyílt napokat szerveznek majd a bázisukon, a Duna Arénában, ahol az érdeklődők kipróbálhatják a speciális tornatermet, és persze a medencét is.
„Ez egy gyönyörű sportág, tapasztalataim alapján, a gyerekek többsége, amikor kipróbálja, azonnal beleszeret. Persze ez még önmagában kevés, hiszen szükség van bátorságra, kitartásra, elhivatottságra, és akkor a dobogó sem lehet elérhetetlen
álom.” – zárta gondolatait Bernáth Bernadett.
A nyílt napokról az alábbi elérhetőségeken lehet érdeklődni:
Bernáth Bernadett
e-mail-cím: muugras@ute.hu
telefonszám: +36-70-946-0630