Újpesti városvédők Erdélyben

  •  
  •  
  •  

Az Újpestet alapító Károlyi család ősi fészkébe, az erdélyi Nagykárolyba és Kaplonyba látogatott szeptember utolsó hétvégéjén a Városvédő Egyesület kirándulócsoportja.

A történelmi Magyarország Észak-keleti része ma átnyúlik a határokon, Szöllősy Marianne, az újpesti városvédők csoportjának vezetője azonban úgy állította össze a programot, hogy a látogatás során lehetőség nyíljék a Szabolcs-Szatmár-beregi régiót egységében áttekinteni. Az utazás valamennyi állomásán helytörténészek, illetve a helyi felekezetek vezetői, képviselői fogadták és kalauzolták a társaságot.

Az utazás első megállója a Báthoryak alapította Nyírbátor volt, ahol szobrokkal szegélyezett sétány köti össze a katolikus minorita és a református templomot. A város a közelmúltban adta át a közönségnek azt a rekonstruált reneszánsz épületet, amely hajdan a Báthoryak étkezőháza volt. Egy rövid kitérő következett a közeli búcsújáróhelyre, Máriapócsra, majd a teljes délutánt Nyíregyháza gyalogos felfedezésével töltötte a csoport. A szabolcsi megyeszékhelyen Alpár Ignác nevezetes épületei mellett, többek között a város szülöttéről, Krúdy Gyuláról is megemlékeztünk. Az újpestiek nem csupán a látnivalókkal, hanem a tájjellegű ételekből összeállított vacsora során a szabolcsi ízekkel is megismerkedtek.

A második nap Erdélybe vezetett az út. A határközeli Nagykárolyban a közelmúltban európai uniós támogatással felújított, korábban sokszor átépített Károlyi kastélyt kerestük föl, amely a műemléki szakemberek munkája nyomán gyönyörű lovagvárként újult meg. Emeletén lakosztályok sorában láthatók a Károlyi család korabeli és rekonstruált bútorai, festményei és személyes tárgyai, földszintjén településtörténeti kiállítás található. Nagykároly egyéb nevezetességeit – amelyek Petőfi Sándor, Kaffka Margit vagy Krúdy nyomán a magyar irodalomtörténet részeivé váltak – egy alapos délutáni séta keretében tekintette meg a társaság. A Károlyi grófok családi nyughelye a várostól néhány kilométerre, az Ybl Miklós tervezte kaplonyi katolikus templomban található. Csoportunk az altemplomban koszorút helyezett el az Újpestet alapító Károlyi István szülei, Károlyi József gróf és felesége földi maradványainál. A történelmi megemlékezést a szatmári béke nyomán létrejött fegyverletétel helyszínén, a majtényi síkon található emlékműnél folytattuk. 

Az újpesti városvédők erdélyi látogatásának utolsó helyszíne Érmindszent – mai nevén Ady Endre – volt, ahol a költő szülőházát és családjának későbbi otthonát tekintettük meg. Az egyesület koszorúzással emlékezett a magyar irodalom nagy alakjára.

A kiválóan szervezett történelmi-kultúrtörténeti kirándulás, a Károlyi család múltjának feltárásaként, civil szervezetünknek lehetőséget adott az Újpest és Erdély közötti kapcsolatok ápolására.

Újpesti Városvédő Egyesület