Fában is hazaszeretet

  •  
  •  
  •  

Somossy Tamás faszobrászművész közel harminc éve Újpesten él. Műveiben egyszerre van jelen a hazaszeretet és a fa iránti tisztelet. Hazaszeretet és 1956 című, valamint az aradi vértanúkat ábrázoló alkotásait a Hadtörténeti Múzeum őrzi.

A majd’ három évtizede Újpesten élő Somossy Tamás a Pápai Református Kollégiumban érettségizett. Iskoláséveinek meghatározó személyisége tanára, a nemzetközi hírű A. Tóth Sándor volt, akitől rajzon és festészeten kívül hazaszeretetet is tanult. Bár ikertestvérével, Lászlóval a képzőművészeti főiskolán szerettek volna továbbtanulni, politikai okokból nem vették fel őket. Tamás agrármérnöki diplomát szerzett, de testvérével együtt folyamatosan képezték magukat. Az azóta elhunyt László főként lovakat, tájképeket festett és karikatúrákat készített, ekkor még Tamás nem foglalkozott fával.

– 1969-ben Lászlóffy Aladár költő barátomnál nyaraltam Erdélyben, amikor elvitt egy kolozsvári fafaragóműhelybe. Ott a pince félhomályában megpillantottam egy gyertyával körbevilágított, fából faragott Dózsa-fejet. Ekkor „fertőződtem meg” a faragás művészetével – mondja. Első alkotása egy kócsag, de az azóta eltelt évek alatt ő is megformálta Dózsa Györgyöt, egyik műve éppen az izzó vastrónon ábrázolja őt. 

A művész azt vallja, munkái során a fa volt a tanítómestere, alkotásait később tematizálta. Megihlette például a hit, a történelem, s ezzel együtt Trianon, továbbá a nép- és pásztorművészet és a mesevilág is. Szerinte a keresztény értékek megóvnak bennünket a romlástól, és e témakör azért sem elhanyagolható, mert államalapító királyunk, Szent István tevékenységének is meghatározó része volt.

A faszobrász művészetét ugyancsak meghatározza a ló motívuma, hiszen a múltat és a jelent sem lehet hitelesen ábrázolni nélküle. Összesen tíz tárgykörben alkot.

A művész nem feledkezett meg a közelmúltról, 1956-ról sem. A forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából három szobrát, köztük 1956 című alkotását állították ki Zebegényben. Utóbbi faragvány a szabadságharc szinte valamennyi mozzanatát megörökíti, a lyukas zászlótól és a magyar fiataloktól kezdve a szovjet tankokig. Ma ennek a szobornak a Hazaszeretet című alkotással együtt a Hadtörténeti Múzeum ad otthont. 

– Egy művész sosem az átlagember szemével tekint a tárgyakra. Az 1956-ot mintázó szobrot például a telkünkön talált fából faragtam, egy másik alkalommal pedig kis híján megbotlottam abban az ágban, amiből a lovat formáló Botló című szobromat készítettem – teszi hozzá.

A művész otthonában egyébként számos alkotása megtalálható, ezek egy része az előszobában, sok tárgy pedig a nappaliban kapott helyet. Az Újpest Galériában legutóbb 2008-ban láthatta alkotásait a közönség.

M. Orbán András