Ma, december 3-án van a fogyatékkal élők világnapja, aminek évenkénti megtartásáról 1992-ben döntött az ENSZ. Ezen a napon világszerte felhívják a figyelmet a betegség, baleset vagy katasztrófa következtében fogyatékossá vált emberek problémáira. A világon mintegy 650 millió ember él fogyatékkal. Az ő jogaik védelméről az ENSZ 2006 decemberében fogadott el egyezményt, amelytől azt remélik, segítséget nyújt ahhoz, hogy ne szoruljanak a társadalom perifériájára.
A hazai és nemzetközi versenyeken parasportoló úszóként számos érmet szerző pályatársunkat, Zana Anita újságírót, a Mozgássérültek Budapesti Egyesülete Újpesti Szervezete elnökét kérdeztük.
– A világnap szerinted segít abban, hogy felhívja a társadalom figyelmét a fogyatékkal élő embertársak segítésére?
– Minden világnap célja, hogy felhívja a társadalom egészének a figyelmét egy dologra, vagy egy társadalmi csoportra, így van ez fogyatékkal élők világnapja esetén is. Az ENSZ 1992-ben december 3-át a Fogyatékosok Nemzetközi Napjává nyilvánította: ezzel is elősegítve, hogy a társadalom több információt szerezzen jogaikról, szükségleteikről és képességeikről, és felhívja a figyelmet arra, hogy fogyatékossággal élő emberek a társadalom egyenrangú tagjai.
– Miként tud ebben segíteni az újpesti klub, milyen tervek foglalkoztatnak, mely eredmények töltenek el örömmel?
– 2011 óta a Mozgássérültek Budapesti Egyesületének Újpesti Szervezte úgynevezett “nyitott programokat” is szervez. Ennek lényege, hogy a klubdélutánunk keretében tartott programokon, természetesen ingyenesen, bárki részt vehet, így is szeretnénk elősegíteni az oly sokszor emlegetett társadalmi integrációt. Ugyanakkor szeretnénk a hátrányos helyzetű embereknek, mint amilyenek mi is vagyunk, erőt adni, utat mutatni, hogy mi módon tehetnek a diszkrimináció ellen, és szeretnénk elősegíteni a társadalmi integrációt. A széles társadalmi gondolkodás pozitív módon való befolyásolása, tehát az együttélés kultúrájának a terjesztése egyik legfontosabb célunk.
– Tapasztalsz előrelépést ebben?
– Úgy gondolom, hogy az idei évben sokat léptünk előre a „nyitott programok” terén, emellett Újpesti Kulturális Ady Endre Művelődési Házban idén tavasszal nagy sikerrel zajlott az „Együtt jó” Esélyegyenlőség Programsorozat , amelynek szerveztünk, a Mozgássérültek Budapesti Egyesületének Újpesti Szervezte is együttműködő partnere volt. Külön köszönet illeti Czégény Ilonát , az Újpesti Kulturális Központ Ady Endre Művelődési Ház igazgatóhelyettesét, aki klubunkat hosszú évek óta segíti munkájával, hiszen klubdélutánjaink helyszíne a Tavasz utcai kulturális központ, immár több évtizede.
– Hogyan találnak meg benneteket az érdeklődők? Miben tudtok a klubtagok segítségére lenni?
– Összejöveteleinket minden hónap harmadik keddjén 15 órától tartjuk az Ady Endre Művelődési Házban, a legkülönbözőbb programokkal. Voltak már vendégeink az újpesti paralilmpikonok, de legutóbbi klubnapunkon P. Imike és édesanyja ( egyébként ők is klubtagjaink) köszönte meg a város polgárainak azt az összefogást , amit a kupakgyűjtő akció során tanúsítottak. Klubunknak továbbra is feladata az érdekvédelem, így a hivatalos ügyekben is segítünk tagjainknak. Törekvéseinket támogatja Újpest Önkormányzata, és a városvezetés, amelyért hálásak vagyunk és remélem ez a kapcsolat a jövőben sem fog változni.
B.K.