A kormány még 2012 decemberében döntött arról, hogy a lakossági villamosáram, gáz és a távhő-díjakat 2013. január 1-től 10 százalékkal csökkenti. Az intézkedés országszerte mintegy négymillió háztartást érint. 22 év óta nem volt példa arra, hogy a kormány ne növelje, hanem csökkentse a háztartásokban használt energia árát.
A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, Fónagy János szerint a kormány intézkedését az indokolja, hogy a magyar háztartások rezsiköltségei az Unióban és a régióban is magasabbak az átlagnál.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője ennek kapcsán azt nyilatkozta, hogy az energiaárak csökkentésének hatását figyelembe véve a bruttó átlagkeresetek – az inflációt meghaladó mértékben- 4,9 százalékkal, míg a nyugdíjak 5,2 százalékkal emelkednek majd.
A lakossági díjcsökkentést minden érintett szolgáltatónak maradéktalanul végre kell hajtania. Ennek ellenőrzése érdekében a Nemzeti Fejlesztési, a Nemzetgazdasági valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma illetve a Miniszterelnökség képviselőiből bizottság jött létre. A Fidesz parlamenti frakciója is létrehozott egy külön bizottságot, amely az árcsökkentéssel kapcsolatos panaszokat, észrevételeket kíséri figyelemmel.
Fónagy János szerint a kormány továbbra is elsőszámú feladatának tekinti, hogy tovább csökkentsen a családok rezsiköltségein. Ennek szellemében vizsgálják a víz és a szemétszállítás díjának mérséklési lehetőségét is.
A kormány számításai szerint azon túl, hogy az embereknek kevesebbet kell majd fi zetni a gázért, villanyért, távfűtésért, az árcsökkentésnek, további pozitív hatásai is lesznek a magyar gazdaság egészére is. Az előrejelzések ugyanis az intézkedés hatására csökkenő infl ációval számolnak 2013-ban.
U. N.
Dr. Holósi Antal országgyűlési képviselő a rezsicsökkentésről:
– Azzal, hogy a gáz, villany és távfűtés díját tíz százalékkal csökkentettük január 1-től, minden háztartás nagyjából másfél havi rezsit megspórolhat.
Én nem hiszem, hogy ilyen előfordult az utóbbi negyven évben Magyarországon. De én még jól emlékszem arra, hogy a ’70-es évek elején, amikor a legendás 3,60-as kenyér és tej árát először jelentősen fölemelték, s mellette a villany, gáz árát is. Onnantól fogva január elseje Magyarországon egyet jelentett a központi áremelésekkel. Ezen a rendszerváltoztatás után sem sikerült változtatni.
A végén odáig fajult a dolog, hogy a Gyurcsány-Bajnai szövetség időszakában a szocialista kormányok 15 (!) alkalommal emelték a gáz árát. Ennek folytán hatalmas adósságok halmozódtak föl a kifizetetlen számlákból. Ráadásul, 1995 óta, amikor a Horn-kormány privatizálta, vagy külföldi kézbe adta a magyarországi energiaszolgáltató cégeket, a magyar családok a rezsiköltségekben a külföldi cégek hasznát fizették. Ez engem mindig felháborított. Magyarország nem a jómódú emberek országa, ezt mindannyian jól tudjuk, ez egy igazságtalan történelmi örökség, amit nagyon nehéz ledolgozni. Nálunk az átlagos életszínvonal messze elmaradt a nyugati országokétól, mégis mi fizessük az ő profitjukat, miközben az ő válságuk az, ami visszahúzza a magyar gazdaságot?!
Mi ennek vetettünk véget a rezsiköltségek csökkentésével. Most végre elég erős lett az ország, hogy a 40 éves rossz gyakorlaton változtassunk. Az elmúlt két év feszített kormányzati és országgyűlési munkájának eredménye az, hogy szép sorjában vissza tudjuk venni, amit akkor kiengedtünk a kezünkből, így ma már könynyíteni tudunk minden magyar család, minden magyar háztartás gondjain.