A felvétel az 1910-es évek elején készült.1907-ben indult meg ugyanis a Mária (ma: Lebstück Mária) és az Ősz utcán át Istvántelek felé tartó, illetve az Ősz utcából a Kórház utca, Viola utca, Széchenyi utca irányába vezető villamosjáratok forgalma.
Utóbbi a Vasút, mai nevén a Görgey Artúr utcai vonalhoz csatlakozott, s végül az István úton át érte el eredeti vonalát. Ezzel nagy körforgalom született Újpest területén. Két viszonylatot szerveztek, amelyek 1910 után D és E jelzést viseltek; a D a Viola utcában észak, míg az E dél felé közlekedett, kiinduló végállomásuk a Nyugati pályaudvar volt. 1914-ben e járatok megszűntek, a Viola utcai sínpárok utolsó métereit egy évtizeddel később felszedték.
A képen a Viola utcai iskola épülete látható. A Nyár, a Viola és a Tavasz utca által határolt területen az állami népiskolai program keretében 1909-ben megkezdődött az elemi iskola építése. Az építési vállalkozó Schreiber Gyula volt, akinek neve már ismerős az olvasók előtt, hiszen az újpesti városháza és a víztorony építője is ő volt. A munkák irányításában Vendrey (Wolf) Géza városi mérnök vett részt. A szecessziós stílusú épületben 1911-ben kezdődött meg a tanítás. A beépítés U alakú, a Viola utca felé nyitott udvarral. Itt az épület két szárnyát még az eredeti kőoszlopos kerítés köti össze. A bejárat kialakítása és díszítése Kós Károly munkáira emlékeztet. Az épületet 1996-ban Újpest Önkormányzata térítésmentesen, ötven évre a református egyház kezelésébe adta. Felújítást követően 1998 óta itt működik a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara.
A rovat tanácsadó szakértői: Szöllősy Marianne és Krizsán Sándor helytörténészek. Felvételek: Újpesti Helytörténeti Gyűjtemény és Várai Mihály.