Kedvező változások az új esztendőben

  •  
  •  
  •  

Több, a családokat és a munkavállalókat is pozitívan érintő változás lépett életbe január 1-jétől: nőtt a minimálbér és a nyugdíj, bevezették a gyed extrát, valamint emelkedik a szociális és gyermekvédelmi dolgozók bére is.

A minimálbér összege január 1-jétől 101 500 forint, míg a szakmunkás-bérminimum 118 ezer forintra módosult. A közfoglalkoztatottak esetében az inflációkövető béremelés és a kiskeresetűek adócsökkentése együttesen hat. A szakképzett közfoglalkoztatott garantált bére bruttó 99 100 forint, az alap-közfoglalkoztatásért járó fizetés bruttó 77 300 forintra módosult.

Idéntől a szociális, a gyermekvédelmi és gyermekjóléti ágazatban 91 ezer dolgozó bérét 5–11 százalékkal, azaz havi 6–17 ezer forinttal emelik meg, amelyet az érintettek márciustól kapnak meg, januárig visszamenőleg.

Dr. Hollósi Antal országgyűlési képviselő felidézte, a gyed extráról még tavaly novemberben döntöttek: a támogatási forma keretében a gyes és a gyed folyósítása mellett újra vállalható munka a gyermek egyéves kora után. Testvér születése esetén a korábbi ellátások megmaradnak, így például két gyedre vagy két gyesre is jogosulttá válhatnak az érintettek egy időben. Hollósi Antal kiemelte: a diplomás gyed esetében az édesanya – aki a szülést megelőző két évben felsőfokú képzés nappali tagozatán két félévet teljesített – a gyermek egyéves koráig jogosult a gyedre. Később tovább folytathatja a tanulmányait, gyermekének hároméves koráig gyest kap, amely a minimálbér hetven százalékát jelenti.

– A diplomás gyed egyrészt a felsőfokú alapképzésben, szakképzésben, felsőoktatási szakképzésben és a szakirányú továbbképzésben tanulókat érinti; ők a minimálbér alapján kapnak gyedet. Azoknak, akik mesterképzésben, egységes osztatlan képzésben vagy doktori képzésben végeznek, a garantált bérminimum alapján számítják a gyedet – tette hozzá.

Emelkedett a nyugdíj: január 1-jétől az inflációt követő mértékben, 2,4 százalékkal nőtt a járandóság mértéke, és ugyanennyivel emelkedtek a rokkantsági és a rehabilitációs ellátások, valamint a baleseti járadék is. Emellett közel nettó 40 ezer forintra nőtt az emelt összegű ápolási díj, és ugyancsak az idei évtől jelenik meg a kiemelt ápolási díj, amelynek összege közel nettó 48 ezer forint.

Február 1-jétől havonta legfeljebb két alkalommal vehetünk fel ingyenesen készpénzt, hónaponként összesen százötvenezer forintig. Dr. Hollósi Antal figyelmeztet: január 20-ig kell megjelölni a kiválasztott bankszámlát, ezt az ügyfelek személyesen és az interneten keresztül is megtehetik. A képviselő a több helyen is olvasható adatvédelmi aggályokra reagálva hozzátette: sokaknak ennyi a tényleges fizetésük, az adatokat pedig bizalmasan kezelik. Az ingyenes készpénzfelvételi lehetőség hat és fél millió embert érint.

MTI/MOA