József Áronné, József Jolán, Vágó Márta, Szántó Judit, Kozmutza Flóra és még sokan mások. Asszonyok József Attila életéből. Őket és rajtuk keresztül a költő életét mutatja be Valachi Anna “A nő számomra rejtély” – József Attila asszonyai című könyvében. A szerzővel beszélgettünk a költészet napja alkalmából.
- A nő minden férfi számára rejtély. Ez benne a szép.
– Igen, de József Attila soha nem találta meg azt a fajta eszményi boldogságot egy nő oldalán, amelyre mindig is vágyott. Tulajdonképpen ezért nem sikerült az élete.
– Mit keresett a nőkben?
– Anyapótló kapcsolatra törekedett egész életében, de ezt csak részben kapta meg. Pedig sokan szerették őt, mert felfedezték benne a zsenit, amit azért nem volt nehéz. Viszont maradéktalanul nem felelt meg neki senki.
– Vagy ő nem felelt meg a nőknek. Valamiért egyiküknek sem kellett teljesen. Kozmutza Flóra igazából Illyés Gyulát szerette, Vágó Márta túl gyermetegnek találta, és folytathatnánk a sort.
– Ez igaz. Sokuk helyzetébe próbáltam beleképzelni magam, és valóban nem lehetett könnyű nekik József Attilával. Hároméves volt, amikor az apja elhagyta a családot. Az apa minden fi ú számára fontos magatartásminta, és az ő életéből ez hiányzott. Gyerekesen próbált imponálni a nőknek, a gyakorlati életben nem tudott férfi vá válni. Infantilizmusát sokan a szemére is vetették.
– A könyv akár életrajzi regényként is olvasható, csak éppen az asszonyok tükrözik a költő életrajzát.
– Fontos volt számomra, hogy ne csak azt nézzük meg, József Attila mit köszönhetett a nőknek, hanem hogy ezek a nők miért érezték fontosnak őt, mit adtak neki, és egyáltalán, kik voltak ők. Ha őket megismerjük, akkor József Attilát és a korát is jobban megismerjük.
– Könyve sokszor kendőzetlenül intim.
– Minden ember sorsa tele van intimitásokkal. Ő meg olyan típusú alkotó volt, aki mindig mindent megmutatott magából.
– Kissé sokkoló, amikor a könyvben az ifjú József Attila ébredező szexuális vágyairól ír, amelyeket az édesanyja vagy a nővére iránt érzett.
– Őt gyerekkorában csak nők vették körül, és a testiség alapvető élménye volt mindennap. Ez természetes is egy feminin környezetben. De ezek az élmények végigkísérték az életét. A nőkhöz való viszonya volt mindig is a legnagyobb problémája. Ezért járt pszichoanalízisre is. Felnőtt akart lenni mindenáron, de mindig gyerek maradt. A sikertelen analitikus kezelésekből is azt a következtetést vonta le, hogy nincs számára más, mint a Mama. Csak vele élheti át azt a testi-lelki szimbiózist, amelyre vágyott. És ez az egyesülés már csak a nemlétben jöhetett létre.
J. M.
ÍRÓ-OLVASÓ TALÁLKOZÓ
“A nő számomra rejtély” című könyve kapcsán a Király utcai könyvtár vendége lesz április 18-án, pénteken 17 órakor Valachi Anna. József Attiláról, irodalomról, pszichológiáról Rojkó Annamária újságíró, szerkesztő beszélget vele. A könyvtár várja az érdeklődőket.
Valachi Anna újpesti író, irodalomtörténész, újságíró, egyetemi magántanár. A József Attila Társaság alapítója, társelnöke, a Szépírók Társaságának tagja. 1999-ben Déry Tibor-díjat kapott. Évtizedek óta foglalkozik József Attila életével és műveivel. Legutóbbi könyve 2013-ban jelent meg a Noran Libro Kiadónál “A nő számomra rejtély” – József Attila asszonyai címmel.