Újpesten élő látássérültek jelentkezését várja az önkormányzat. Egy speciálisan számukra kifejlesztett távirányító használatának a lehetőségére hívjuk fel a figyelmet. Az önkormányzat az első tíz jelentkezőnek ajándékba ad egyet.
Az Újpest Lámpásai programból ismert Végh Róbert, az újpesti látássérültek közösségfejlesztő mentora már napok óta tesztel egy speciális szerkezetet, amelyet a Vakok és Gyengénlátók Középmagyarországi Regionális Egyesülete (VGYKE) biztosított számára. Róbert az önkormányzat munkatársa, és fő feladata elsősorban az, hogy felmérje a kerületben élő látássérültek igényeit, összegyűjtse speciális elvárásaikat, és az önkormányzattal együttműködve megoldásokat kínáljon. Elmondta, feltétlenül számít az olvasók segítségére annak érdekében, hogy a felhívásaik, megkereséseik valóban valamennyi látássérülthöz eljuthassanak Újpesten. A most tesztelt szerkezet is számukra jelenthet segítséget.
Róbert március óta dolgozik Újpest Önkormányzatánál közösségfejlesztőként, emellett referensi feladatokat lát el. A kifejezetten látássérültek számára kifejlesztett eszköz tesztelői tapasztalatairól kérdeztük.
– A távirányító harminc méterről érzékeli a hangosbeszélővel felszerelt jelzőlámpát. Sípoló hang helyett beszéd formájában fi gyelmeztet, mikor nem szabad az úttestre lépni, és mikor lehetséges az átkelés. Újpesten egyelőre jelenleg csak a szakorvosi rendelőnél van ilyen közlekedési lámpa, éppen ezért várjuk a látássérültek arra vonatkozó javaslatait, hogy hol lenne még szükség ehhez hasonló “beszélő” átkelőkre.
A szerkezet a Futár-kijelzőkkel is kompatibilis: az utastájékoztató rendszer a távirányító megnyomását követően bemondja, melyik jármű hány perc múlva érkezik a megállóba, így a látássérült biztosan arra a járműre száll fel, amelyikkel utazni szeretne.
Róbert a 4-es metró mozgólépcsőinél is kipróbálta a szerkezetet. Az eszköz itt az álló és az igénybe vehető mozgólépcsőkre hívja fel hangjelzéssel használójának a figyelmét. A 4-es vonal egyébként teljesen akadálymentes, ún. taktilis útburkolati jelekkel ellátott.
A közlekedéssegítő távirányítóból most összesen tíz darabot ajánl fel az önkormányzat, amelyeket az első tíz újpesti jelentkező vehet majd át. Az átkelőkkel kapcsolatos észrevételek összegyűjtése pedig lehetővé teszi, hogy minden olyan helyen kezdeményezzük a “beszélő” közlekedési lámpák kialakítását, ahol rendszeresen megfordulnak a látássérültek. Jelentkezését a veghrobert89@gmail.com címen várjuk. Írjon bizalommal!
Kép és szöveg: M. ORBÁN A.