Pótmama a mesteredző

  •  
  •  
  •  

Az UTE mesteredzője egyben a válogatott sportlövők utánpótlás-kapitánya is. Tanítványai folyamatosan szállítják a jó eredményeket, legutóbb Svédországból hoztak aranyérmet. Nem mellesleg az olimpiai kvótás Péni István és Szabián Norbert is Oroszi Edit keze alatt dolgozik.

A mesteredző munkáját a MOL Új Európa Alapítvány Tehetséggondozásért-díjával is elismerték már. Különös ismertetőjele továbbá a pótmamás egyénisége. Mindig szeretettel és empátiával beszél a tanítványairól, figyeli minden rezdülésüket, és látszik, ért a nyelvükön.

Legutóbbi sikerük után is a szakmai munkát és a versenyzők tudását dicsérte. Kiemelte: a kisebb hazai bázisból merítve, a mezőny legfiatalabb csapatával nyerték meg az Európai Ifjúsági Ligát. Pedig a sportág hazai helyzete nem éppen rózsás.

– Az elmúlt évtizedek alatt eltűnt a lőtereink nagy része – mondta a mesteredző. – Ráadásul hétvégén a meglévők is zárva tartanak. Ha hiszik, ha nem, itthon nincs 50 méteres fedett pályánk, ideális körülményeket a felkészülésre csak külföldön találunk, ami nem olcsó mulatság. Szerencse viszont, hogy a Belügyminisztérium jóvoltából használhatjuk a Mexikói úti lőteret. Állítólag megépítik végre a Fehér útit, de az ügy még mindig az egyeztetés szakaszában tart.

– Hogyan hat ez a versenyzők számára?
– Erősen érezteti a hatását. Viszszaesés tapasztalható az élsport szereplőinek a létszámában. A szülők legfeljebb a kezdeti lépéseket tudják anyagilag támogatni, az egyesületi szakosztályok szegények, és a szövetségnek sincs módja arra, hogy minden hiányt pótoljon.

– A világ azért jár a magyar sport csodájára, mert ugyan nem tud sportoló tömegekre alapozni, az infrastruktúrája is szegényes, de a szellemi háttere nagyon erős, a kiváló szakemberek a nagy bajnokok egész sorát nevelik fel…
– Ez így igaz. De kiemelem, hogy a TF-en képzett szakemberekről van szó. Mert az úgynevezett OKJ-tanfolyamok nem adnak megfelelő felkészültséget. Hogy valaki részt vegyen benne, ahhoz szakmai múltra sincs szükség, vagyis minimális sportágismerettel is el lehet jutni szakember-oklevélhez. 

– Beszéljünk a tanítványairól, a sportolókról. Mi jellemzi az eszményi sportlövőt?
– Olyan, hogy eszményi, nos, az nincsen. De, aki mindent megtanul a sportágból, és a téthelyzetet is képes elviselni, abból akár nagy bajnok is lehet. Persze kell hozzá intelligencia, önismeret, sőt önuralom is.

– Tanítványa, Péni István ilyen sportoló?
– Istók értelmes, céltudatos és szorgalmas, vagyis minden megvan benne. Vág az agya, mint a borotva, és mindig többet és többet akar tenni. Amikor egy-egy siker után leülünk ünnepelni, beszélgetni, akkor is azt feszegeti, mit akar módosítani a még jobb eredmények érdekében. Vele tényleg könnyű dolgozni.

– Nem mindenki Péni István. Gondolom volt már a keze alatt „problémás” gyerek is.
– Nekem kihívást jelentenek. Elsősorban azért, mert azt vallom, hogy rossz tanítvány nincs. Így aztán, ha valami nem megy, magamban keresem a hibát.

(gergely g.)