Népdalversennyel a kultúráért

  •  
  •  
  •  

A magyar kultúra napján rendezte meg a kerületi népdalversenyt a Pécsi Sebestyén Ének-zenei Általános és Alapfokú Művészeti Iskola. Az énekversenynek a Polgár Centrum adott helyet, ahová Újpest tizenkét iskolájából neveztek együttesek és szólóversenyzők.

A népdalversenyt dr. Molnár Szabolcs alpolgármester nyitotta meg, ráirányítva a figyelmet arra, hogy a kultúrának számos ága létezik-kerül középpontba a modern festészettől egészen a hagyományainkat képező népdalokig.

A fellépő diákoknak azt üzente, ne csupán megmérettetésként tekintsenek erre az alkalomra, hanem elsősorban saját maguknak okozzanak örömet ezen a napon.

A versenyre egyébként tizenkét iskolából csaknem százan, egyéni és csoportos indulók neveztek. Az együttesek meghallgatása a Polgár Centrum színháztermében zajlott, az egyéni fellépőké pedig a szalonteremben.


Újpest három programmal is emlékezik e jeles alkalomra. (1823 január 22-e ugyanis az a dátum, amikor Kölcsey Ferenc letisztázta a Himnusz kéziratát; az évfordulót a magyar kultúra napjaként tartjuk számon). Délelőtt dr. Molnár Szabolcs alpolgármester utcanévtáblát leplezett le, amivel január 22-én a Szent Imre utcai házsor mögötti sétány hivatalosan is Házy Erzsébet nevét vette fel. Délután a népdalverseny zajlott, este pedig a Csongor és Tünde örök klasszikusa „került” az Újpest Színház színpadára.

Lőrik Tünde, a kerületi ének-zenei munkaközösség- vezetője a délelőtti utcanévtábla-avatóhoz kapcsolódóan rövid életrajzzal a névadó operaénekesre emlékezett. Az Újpesten élt operacsillag Házy Erzsébet 1929-ben született Pozsonyban. A második világháború alatt zajló kitelepítések idején költöztek át Újpestre, itt lelt otthonra. Édesapja hentesüzletet működtetett itt. A művésznő fellépett a világ operaszínpadain, sikeres filmekben játszott, és minden állami kitüntetést megkapott. Noha később elköltöztek Újpestről, az itteniek mindig is magukénak érezték Házy Erzsébet sikereit.

MOA