Tizenkilenc újpesti épületre került fel a helyi védettséget jelző
mészkőtábla, rajta a város címerével, az építés évével és a tervezők
neveivel. Két szimbolikus helyszínen a körzetek képviselői, Renge
Zsolt képviselő, valamint dr. Molnár Szabolcs alpolgármester avatták
fel a táblákat április 25-én.
Két szimbolikus épület tábláit avatták fel ünnepélyesen. A Nap utcai Szent József plébániatemplomnál Renge Zsolt önkormányzati képviselő, valamint Molnár István plébános tartott rövid köszöntőt.
Renge Zsolt úgy fogalmazott, ezek a táblák jelzik, hogy az épületek és az őket használó közösség is fontosak Újpestnek és az újpestieknek. Az önkormányzat célja, hogy valamennyi helyi védettségű épületet jelölje mészkőtábla, idén további tizenkettőre kerülhet fel a védelem látható jele. Szavai után Molnár István plébános mondott köszönetet, szerinte a templom tárgyi védettsége egyben az egyház jelenlétének, értékközvetítő szerepének elismerése is.
Dr. Molnár Szabolcs alpolgármester az Újpesti Károlyi István Általános Iskola és Gimnázium Erzsébet utcai, 1901-ben emelt védett épületénél azt mondta, Újpest tárgyi és szellemi értékeire is vigyáz, az utókornak megőrzendő épületeket táblával is jelölik. Ezt az iskolaépületet két éve a nagy iskolafelújítások között újították fel. Hirmann László, az iskola igazgatója kiemelte, a jelenleg alsósok használta iskolaszárny élhető, jól felújítható, esztétikus építmény. Külön érdekességként említette, hogy ezt az iskolát több másikkal együtt szintén Wlassics Gyula minisztersége idején emelték.
Szesztai György, Újpest főépítésze mindkét helyszínen elmondta, 2010-ben a Városvédők előkészítésében ötven újpesti épületet vontak helyi védettség alá, főként azokat, amelyek építészetileg helyi szinten a legértékesebbek. A védelem azt jelenti, hogy lebontani nem, felújítani pedig csak az eredeti jelleg megtartása mellett lehet őket. A fő- építész az avatón a korabeli tervezőkre is emlékeztetett: Aggházy Tiborra, Baumgarten Sándorra és Herczegh Zsigmondra. Most tizenkilenc épület védettségét jelzi tábla, de a cél, hogy mind a félszázra felkerüljön a helyi védelmet jelző mészkőlap.
Képek és szöveg: M. Orbán András