•  
  •  
  •  

Ötvenhat. Kimondjuk, mindenki egyre gondol. Nem lehet másra, pedig születtek akkor emberek, ballagtak, házasodtak, de mégsem. Nem ezek jutnak eszünkbe, hanem a forradalom, ötvenhat, október huszonhárom, amikor a magyar nép fellázadt a sztálinista terror és a szovjet megszállás ellen.

Emblematikus dátum a történelmünkben, a huszadik század legmeghatározóbb eseménye volt, minden évben megemlékezünk róla. Budapesti diákok indultak tüntetni békésen. A történet folytatásának már semmi köze a békéhez, a tüntetés még aznap éjjel fegyveres felkeléssé változott a kommunista vezetés ellenséges reakciója miatt. A szovjet csapatok visszavonultak ugyan, megkezdődtek a tárgyalások, de hamarosan a szovjet vezetés meggondolta magát, november 4-én hadüzenet nélküli háborút indított Magyarország ellen. A túlerővel szemben hazánk elbukott.
A forradalmat azóta sokan máshogy nevezik, értékelik, az ötvenhatosok jelző jelent kitelepülőket és hősöket is. Dr. Rajki Márton ötvenhatos hős. Nevét egy utcatábla jelzi Újpesten és egy emléktábla a Városház falán. Dr. Rajki Márton, született: Klein Mór (Zenta, 1901. szeptember 23. – Budapest, 1959. július 30.) ügyvéd volt, 1956-ban az Újpesti Forradalmi Bizottság elnöke, a Keresztényszocialista Párt alapító tagja, majd a megtorlások áldozata. 1926-ban költözött Újpestre. Megnősült, majd ügyvéd lett. A kommunista diktatúra új kihívások elé állította. A katolikus papok ellen indított bírósági eljárások során egyházi személyiségek jogi védelmét látta el. Október 24-én csatlakozott a megmozdulásokhoz, részt vett a nagygyűlésen, melyen ledöntötték a szovjet emlékművet. Az Ideiglenes Forradalmi Tanács élére került, kiállt az újpesti polgárok személyi és vagyonbiztonsága mellett. Szerette volna, ha minden újpesti megkapja a fizetését és a közellátást. Utasítására felnyitották a Magyar Nemzeti Bank újpesti fiókjának páncélszekrényét, hogy az üzemi dolgozók munkabérhez juthassanak. Amikor rájött, hogy észérvekkel nem fog tudni kompromisszumot kötni és elszabadul az erőszak, lemondott, de véleményét haláláig vállalta. Levelet írt Kádár Jánosnak, megpróbálta összefogásra bírni, de a levél már nem érkezett meg. Letartóztatták, 1959. július 28-án hirdették ki a másodfokú ítéletet.
Rajki Márton az ötvenhatos forradalom egyetlen ügyvéd áldozata volt. Újpesti hős.

VG