Az Erkel Gyula Újpesti Zeneiskola alapításának 125. évfordulóját különleges, díszes ceremóniával ünnepelte 2016. október 8-án, szombat délután, a Városháza dísztermében. Az ünnepi műsor az iskola alapítványa és az önkormányzat támogatásával jött létre. Az előadáson részt vett a Helytörténeti Gyűjtemény, a Városvédő Egyesület és a zeneiskolai tanárai, növendékei.
Újpest egyik legrégebbi intézményének alapító tagjai között nem kisebb nevek sorakoznak, mint Erkel Gyuláé, Melles Béláé, Szikla Adolfé és gróf Zichy Gyuláé. A korabeli feljegyzésekből kiderül, a nagy múltú intézmény az alakuló közgyűlésén Erkel Gyulát, Erkel Ferenc fiát választotta igazgatónak. 1891-ben a zeneoktatás öt tanszakon – zongora, hegedű, gordonka, magánének, cimbalom – kezdődött, helyileg az István tér 9-es számú házban, egy háromszobás lakásban. Az intézménynek ekkor 72 tanulója volt. 1922-ben költözött az iskola az István tér 21-es számú házba. Az Újpesti Zeneművelő Egyesület évkönyvei őrzik egy-egy évfolyam kiemelkedőbb eseményeit, tanári tanulói névsorát, a Zeneiskola költségvetését. Az iskola működését, fenntartását kezdetben tagdíjakból, adományokból, tandíjakból biztosították. A kor híresebb művészei hangversenyeik bevételével is támogatták a Zeneiskolát, így válhatott az intézmény Újpest zenei életének központjává.
Az október 8-án megtartott 125. évi jubileumi rendezvény végén az intézmény munkatársai az önkormányzat támogatásával vendégül látták a megjelenteket, a művészetkedvelő közönséget a zeneiskolában.
VG