Törvényes segítség

  •  
  •  
  •  

Múlt héten A Város Mindenkié csoport tiltakozó akciót szervezett Újpesten egy jogszerű kilakoltatás ellen. A város jegyzője, dr. Tahon Róbert közzétette az ügy dokumentumait. Ezek alapján foglaljuk össze a történteket.

 A bérlő 2015-ben nyújtott be kérelmet a lakásra. Arra hivatkozott, hogy az apai nagymamánál élő gyermekeit magához veheti, ha rendeződik a lakáshelyzete. A Család- és Gyermekjóléti Központ javaslatára az önkormányzat népjóléti és lakásügyi bizottsága 2015 októberében úgy határozott, hogy egy év időtartamra lakást ad bérbe az asszonynak.

A bérlő 2016 novemberének végéig kapta meg az ingatlant, amelynek teljes helyreállítását vállalta. Az egy év letelte előtt, tavaly november elején kérte a szerződés meghosszabbítását. Az önkormányzat viszont megállapította, hogy a kérelmező több alkalommal is valótlanul nyilatkozott különféle szociális ellátások igényelésekor, éskorábbi ígérete ellenére a gyermekek az édesapjukkal élnek. Elmaradt a bérleti díjakkal, nem fizette rendszeresen a közüzemi számláit, és a város sietett a segítségére, hogy ne maradjon gáz és áram nélkül.

A népjóléti és lakásügyi bizottság mindezek miatt nem járult hozzá a szerződés meghosszabbításához. A bérlő tavaly november óta ismételten nem fizet lakbért, és nem igazolta a közüzemi díjak rendezését sem. Idén februárban húszezer forint rendkívüli települési támogatást igényelt és kapott, hogy kiköltözzön a lakásból. Három héttel később már azt kérelmezte, hogy a bérleményben maradhasson.

Március 13-án A Város Mindenkié csoport közreműködésével kilakoltatási halasztást és részletfizetési kedvezményt kért. Bevallása szerint ugyanakkor nem rendelkezik jövedelemmel, és nem tudja fizetni a végrehajtási költségeket sem. A Városháza felajánlotta, hogy a lakás március 14-i birtokba vétele után az április végi bizottsági ülésig a bérleményben tárolják a bérlő holmiját, és ha időközben megoldási javaslattal áll elő, kifizeti a felhalmozott hátralékokat és jogviszonyrendezési kérelmet nyújt be, az ügyet ismét megtárgyalják, és kedvező döntés esetén visszaköltözhet. A bérlő azzal hárította el a javaslatot, hogy ha ki kell költöznie, vidéki rokonokhoz kénytelen menni, ahol nincs számára munkalehetőség.

A Város Mindenkié csoport az önkormányzat álláspontjának kikérése nélkül egyoldalú sajtókampányt indított, majd két nappal a kilakoltatás előtt egyeztetést kezdeményezett. A város köztisztviselőit megfenyegették, a város politikai vezetését pedig zsarolni próbálták. Mivel ez nem járt sikerrel, folytatták a médiakampányt, élőlánccal tiltakoztak, a Városháza előtt pedig demonstrációt tartottak. Újpest jegyzője, dr. Tahon Róbert közölte: „tiltakozom és egyúttal kikérem magamnak azt az eljárást, ahogy A Város Mindenkié csoport munkatársaimat alaptalanul, a tények figyelmen kívül hagyásával személyükben támadják, jogszerű intézkedésük, kötelességük teljesítése során”.

Nagy István szociális ügyekért felelős alpolgármester is felháborítónak nevezte a civil szervezet eljárását. Elfogadhatatlannak tartja, hogy a médiában az önkormányzatot negatív színben feltüntető nyilatkozatokat jelentetnek meg anélkül, hogy megkérdezték volna a hivatal álláspontját. Hangsúlyozta azt is, hogy a város minden tőle telhető segítséget igyekszik megadni a bérlőknek a hasonló helyzetek megoldása érdekében, de tudomásul kell venni, hogy a bérlakások használóinak nem csak jogaik, hanem kötelezettségeik is vannak, és ezekkel nem lehet visszaélni. Különösen olyan helyzetben, amikor jóval kevesebb bérlemény áll rendelkezésre, mint ahányra jogos igény mutatkozna – tette hozzá.

Újpesten mintegy két és fél ezer önkormányzati lakás található, ezek bérbe adásáról különös méltányosság alapján dönt a Népjóléti és Lakásügyi Bizottság. Az elbírálás során figyelembe veszik az igénylők szociális helyzetét és az egy főre eső jövedelmet is. A fiatal házasok pályázat útján juthatnak kedvezményes lakáshoz a Fecskeházban. A Blaha Lujza utcában található garzonház bérleményeit legfeljebb öt évre adják ki. A feltételek között szerepel, hogy az igénylőknek lakáscélú előtakarékosságot kell vállalniuk. Miközben a piaci bérleti díjak négyzetméterenként havi 1500-2000 forint körül alakulnak, az önkormányzati összkomfortos lakásokért Újpesten jóval kevesebbet kell fizetni: szociális alapon megítélt ingatlan esetében 420 forintot (ehhez lakbértámogatás igényelhető), költségelven 525 forintot, a Fecskeházban pedig 136 forintot. A kedvező feltételek miatt sokkal többen igényelnek bérlakást, mint amekkora az önkormányzati állomány: 2015-ben a kérelmek mindössze hét százalékát hagyta jóvá a szakbizottság, a Fecskeházba jelentkező közel harminc párból pedig kilencet tudtak elhelyezni.

A Habitat for Humanity és Újpest 2015-ben indított közös programot hajléktalanok lakhatásának biztosítására és emberi méltóságuk helyreállítására. Az önkormányzat biztosítja az ingatlant, amelyet a civil szervezet aktivistái a leendő bérlőkkel együtt újítanak fel. A jogosultak kiválasztásában a Twist Oliver Alapítvány is részt vesz. Eddig tíz lakást adtak át a rászorultaknak a program keretében.