Április 8-án, 15 órától tartják meg Újpesten, a Rácz Gyöngyi Közösségi Központban a nemzetközi roma napot. Az eseményről Molnár István Gábort, az Újpesti Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnökét, az Eötvös József Cigány-Magyar Pedagógiai Társaság vezetőjét kérdeztük.
- Újpesten mióta ünneplik ezt az eseményt?
1994 óta van nemzetiségi önkormányzatunk, 96-97-től már tudatosan, folyamatosan szerveztünk erre a napra programokat.
– Mivel várják idén az érdeklődőket a Tél utcai Központban?
Műsort ad az Újpest cigányzenekar, Szecső Kovács Zoltán táncos tanítványai, fellép Rupa Ilona és Páva János népdalénekes. „Megvetés és önbecsülés – Igaz történet Üstfoltozóról, Drótostótról és Teknőscigányról” címmel nyílik kiállítás, melyet a Néprajzi Múzeum hoz el. Ez molinókon felvázolt ábrákból áll, melyeken régi mesterségek szerszámairól készült fotók, illetve írások szerepelnek. Második éve működünk együtt a múzeummal, az ő nagyobb lélegzetű kiállításuk szűkített változata kerül át most időszakilag hozzánk. Szuhay Péter, a Néprajzi Múzeum muzeológusa nyitja meg a kiállítást, a köszöntőt pedig Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár mondja. Az ünnepség fővédnöke dr. Zsigmond Barna Pál alpolgármester.
– A Közösségi Központban működik a roma tanoda is, ahol iskolásokat korrepetálnak. Ők hogy készülnek az ünnepre?
A tanodások fele táncos is Kovács Zoltánnál, úgyhogy ők fellépnek majd. Természetesen egy-egy ilyen ünnep kapcsán elmondjuk nekik az ehhez kapcsolódó információkat. Az nagy segítség, hogy a tanoda maga is a Gyűjteményben van, így a gyerekek közvetlenül is magukba tudják szívni a kultúrát. Sportolásra is van lehetőség, van egy 100 négyzetméteres tornatermünk, ahol a táncórákat is tartjuk.
– Az országban itt található az egyetlen Roma Helytörténeti Gyűjtemény, és speciális roma könyvtár is alakulóban van.
600, kizárólag roma tematikájú könyvünk van most, ami országos szinten a második legnagyobb gyűjtemény. Még hiányzik egy nagyobb beszerzés, mellyel az ország első számú roma könyvtára nyílhat meg szeptemberben Újpesten. Elsősorban kutatási célokat szolgál majd, de természetesen a nagyközönség számára is nyitott lesz. Rengeteg anyag van az 1800-as évekből, mint pl. a roma zenészek albuma, vagy a József főherceg által készített első cigány szótár.
– Mekkora a közösség érdeklődése a programok iránt?
2-300 fővel van folyamatos kapcsolatunk, akár a tanoda, akár szociális kérdések, vagy kulturális ügyek tekintetében. Maga az újpesti cigányság kb. 8000 főre tehető.
1971. április 8-án ült össze az I. Roma Világkongresszus, ahol a különböző cigány népcsoportokat képviselő jelenlévők elhatározták, hogy a jövőben folyamatosan együttműködnek, és a nemzetközi közéletben közösen lépnek fel. Itt fogadták el a cigányság nemzeti jelképeit is: a zászlót, a himnuszt és az Opre Roma! – „Fel, cigányok!” jelmondatot. Az esemény tiszteletére az ENSZ a roma kultúra világnapjává nyilvánította április 8-át, a cigányság pedig legfontosabb „nemzeti” ünnepeként tartja számon.
Prófusz József