•  
  •  
  •  

Halálának hatvanadik évfordulóján emlékezzünk Esterházy Jánosra, aki a legnehezebb helyzetekben is ki tudta mondani ezt az egyszerűen bonyolult szót.

Viszonylag egyszerű szó, rövid, nyelvtörőnek alkalmatlan, enyhe beszédhibával is könnyen kiejthető, kényes és éles helyzetekben mégis elég nehezen mondjuk ki. Kényelmetlen ugyanis. Könnyedén felborítja kimondója életét, mindent megváltoztathat, igent mondani sokszor egyszerűbb, pont az ellenkezője, a komfortos fonák, vele minden mehet a maga útján, fejet hajtva haladhatunk tovább. Mindenkinek van választása, aztán ki így, ki úgy, gerince és helyzete válogatja.

Az ő gerince viszont nem hajlott, sosem tűrte az elvtelen igeneket. Inkább egyedüli képviselőként mondott nemet a szlovák parlamentben a zsidók deportálásáról szóló törvény megszavazásakor, 1942. május 15-én, majd tetteivel is nyomatékosította ugyanezt a nemet: nyitraújlaki házában üldözött zsidókat bújtatott, tömegével segítette át őket hamis útlevéllel a szlovák-magyar határon, ’44-ben pedig memorandumban tiltakozott Magyarország hitleri megszállása ellen. Kategorikus nemet mondott, sőt kiáltott a nácizmusra, a nyilas eszmékre, a koncentrációs táborokra, a háborúra.

Lelkiismeretének és kusza történelmi helyzetének köszönhetően, vagy inkább amiatt, már korábban is többször volt alkalma gyakorolni ezt a sorsfordító kifejezést. Nemet mondott a trianoni döntésre, utána nemet a határon túl rekedt magyar kisebbség jogainak tiprására, később a felajánlott miniszteri pozícióra Benes kormányában, majd Kassa visszacsatolásakor egy újabb nemet a Magyarországra költözésre, inkább maradt a kint ragadt magyarokkal, leginkább talán miattuk mondta ki legtöbbször ezt a szót.

A háború után a kommunizmusra sem bólinthatott egy igen kíséretében, a fasizmus kiszolgálásáért halálra ítélték, teljes képtelenség volt a vád, a büntetést később életfogytiglani börtönre változtatták. A mirovi politikai foglyok börtönében halt meg 1957. március 8-án, 56 éves korában.

Élete egy példaértékű nem volt a kisebbségek elnyomására, az ártatlanok üldöztetésére, az erőszakra, a folytonos ellenségeskedésre, a diktatórikus rendszerekre. Halálának hatvanadik évfordulóján emlékezzünk Esterházy Jánosra, aki a legnehezebb helyzetekben is ki tudta mondani ezt az egyszerűen bonyolult szót.

Juhász Mátyás