•  
  •  
  •  

Aprólékosan kidolgozott tájképek vezetnek a jelenből a múltba Krupa József festőművész Magyar tájak a XXI. században című kiállításán az Újpest Galériában.

– Ez a kiállítás lehetőséget ad arra, hogy egy picit felelevenítsük az elmúlt száz év művészettörténetének fejlődését. Ugyanis az első világháborút követően egy radikális átalakulás, szemléletváltozás történt az európai képzőművészetben a különböző avantgárd folyamatok beindulásával. Az izmusokkal alapvetően megváltoztak a művészet céljai, a természetelvű festészet háttérbe szorult. Ez a háttérbe szorulás tovább erősödött a fasizmus és a kommunizmus realista törekvéseivel. Hosszú időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a természet- és látványközpontú művészet újra magára találjon, és újra ki tudja fejezni azt, hogy igenis, vannak még feladatai a képzőművészetben. Mert a hagyományőrzés, a tradíció, a gyökerekhez való kapcsolódás is fontos része a művészetnek – tartott rövid művészettörténet órát dr. Feledy Balázs művészeti író február 9-én, az Újpest Galériában Krupa József festőművész kiállításának megnyitóján.
Nem volt hiábavaló a művészettörténeti értekezés, Krupa József ugyanis hosszú évtizedek óta elhivatott tájképfestő, aki visszanyúl 18-19. századi festészeti hagyományokhoz, átugorja a huszadik század izmusait, és a kortárs művészeti törekvéseket. A nyolcvankilencedik évében járó művész eszményi, romantikus képzelőerővel megalkotott tájképeivel a lázadás ellen lázad, művészete nem valami ellen jön létre, hanem valami mellett: a tájak szépsége, a technikai tudás, a klasszikus festészet mellett, a hagyományőrzés jegyében, mégis különlegesen.
– Az ilyesfajta természetalapú, valóságábrázoló festészethez minőség és erős szakmai alapok kellenek. Krupa József ezt a fajta valóságábrázolást ars poeticaként vallja, de minden képében valamilyen módon a visszacsatol múlthoz, és ez teszi egyedülállóvá. A festményein általában nincs semmilyen civilizációs elem, csak a természetet ábrázolja. És mivel a természeti táj alapvetően nem változik, így a képei mai tájakat is ábrázolhatnának, de mégis van bennük valamiféle nosztalgia, emlékezés, ami a múltba vezet minket a ma valóságából. A régit és a mait különlegesen izgalmas kreativitással keveri és állítja elénk, visszacsatol a művészettörténet korábbi fejezeteihez – sommázta Krupa művészetét Feledy Balázs a megnyitón.
A ma is aktívan dolgozó festőművész régebbi és újabb műveiből válogató kiállítás március 3-ig látható az Újpest Galériában.
JM