Az év gyógynövénye a levendula

  •  
  •  
  •  

A levendula gyógyító hatása a virágos szárában és levelében van. Illatanyagairól bebizonyosodott, hogy gyógyító hatása van az emberi szervezetre.

A nyugtató, stresszoldó gyógyteakeverékek fontos összetevője, segíti az ellazulást, elalvást.

Illóolaja belélegezve párologtatóban, inhalátorban nyugtatja a fáradt idegeket, a fejfájást csillapítja. Álmatlanság esetén tegyünk pár cseppet a párnára. Lakóterek illatosítására, bútorok ápolására kiváló. Illóolajos törlőkendővel töröljük át a bútorokat.

A levendula olaja kedvelt az illatszerekben, testápolókba, a gyógyító krémekbe keverve a vérkeringést serkenti, enyhíti a reumás és izomfájdalmakat, fertőtlenítő hatású.

A szárított levendulával töltött textilzsák a ruhásszekrényben távol tartja a molyokat, de a konyhában is a fűszerektől és lisztneműektől.

Kellemes illatú fűszer. Grillezett húsokat, zöldségeket, salátákat vagy szószokat ízesíthetünk vele.

Sós ételekhez levendulasót készíthetünk: 30 dkg tengeri sót, 2 evőkanál szárított levendulát, 2 evőkanál rozmaringot összekeverünk.

Édességekhez levendulás cukor: 50 dkg nádcukrot, 5 evőkanál szárított levendulát összekeverünk.

Levendulás keksz: 10 dkg vaj, 10 dkg nádcukor, 1 db tojás, 20 dkg liszt, 1 csomag vaníliás cukor, 3 evőkanál szárított levendula hozzávalókból linzertésztát gyúrunk. 5 cm vastag hengert formálunk, és fóliába csomagolva 1 órára a hűtőbe tesszük. 1 cm vastag szeletekre vágjuk fel a hengert. Sütőpapírral kibélelt tepsibe tesszük a szeleteket, és megszórjuk kristálycukorral. 180 fokon 15 percig sütjük. A kihűlt kekszek lezárt dobozban sokáig frissen maradnak. Ízlésünknek megfelelően lekvárral is megkenhetjük a kekszeket, és kettő-kettőt összeragasztunk.