Ugye, a legtöbbünk már minimum egyszer megfogadta, hogy a jövőben rendszeresen sportolni fog? Sokan futással próbálkozunk, mert azt lehet a szabadban, teljesen független a szociális helyzettől, érdeklődési körtől, kortól, nemtől. Pár dologra azért nem árt figyeli, mielőtt belevágunk.
Fontos, hogy fokozatosan terheljük magunkat, és hogy a túlsúlyosoknak a tempós gyaloglás is ugyanolyan hatékony lehet, mint a futás. Az igazi endorfintermelés 40-45 perctől indul be a szervezetben egy közepes intenzitású futásnál, kerékpározásnál, vagy spinningnél.
Öt jó tanács kezdő futóknak
1. Jó futócipő – megéri időt és pénzt fektetni a legideálisabb futócipő megtalálására. Megoldást jelenthet, ha szakboltban vásárol, ahol az eladók segítenek megállapítani a lábtípusát vagy a futási stílusát és az ahhoz legmegfelelőbb cipőt kiválasztani.
2. Mértékletesség – tévhit, hogy minél többet futunk, annál jobb lesz a szervezetünknek. Fontos, hogy előre pontosan megtervezni, milyen gyakran, milyen gyorsan és milyen sokat fogunk futni. Különösen a kezdőknek ajánlott először sétával kezdeni, majd fokozatosan áttérni a futásra.
3. Megfelelő folyadékbevitel – sok futó alulbecsüli a folyadékpótlás fontosságát, és nem isznak futás közben, mivel félnek attól, hogy szúrni fog az oldaluk. A dehidratáltság pedig károsan hat a teljesítményre és az egészségre. Fontos odafigyelni arra, mennyit és mit iszik edzés előtt, alatt és után:
4. Megfelelő ruházat – a három leggyakoribb hiba a túlöltözés, az alulöltözés, illetve ha a ruházat nem megfelelő anyagból van.
5. Megfelelő táplálkozás – az, hogy mit és mikor eszik a futás előtt, alatt és után, nagymértékben kihat a teljesítményre.
A rendszeres futás előnyei:
– segít a fogyásban
– segíti a minőségi alvást
– megőrzi a csontos és ízületek egészségét
– serkenti az agyműködést
– segíti az egészséges szívműködést
– csökkenti a rákbetegség kialakulásának kockázatát
– leküzdhető vele a stressz
– megelőzi a cukorbetegség kialakulását
Találkozzunk május 5-én a Futó-és Kerékpáros Fesztiválon!