Elkerülhető lenne a rendetlen utcakép és a káosz, ha mindenki betartaná a lomtalanítás szabályait, vagy más módon szabadulna meg a lomoktól. Június elején lesz a lomtalanítás a Újpesten, de az FKF egész évben biztosít lehetőséget arra, hogy megszabaduljunk felesleges tárgyainktól úgy, hogy azokat mások akár még használhatják is.
– Az FKF legkedveltebb szolgáltatása a lomtalanítás, azzal együtt, hogy valóban nagy felfordulással jár. Ez a felfordulás nem szükségszerű egyébként, sokkal kisebb lenne, ha mindenki betartaná a szabályokat – mondja Horváth László, az Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt. megbízott kommunikációs csoportvezetője. – Az elmúlt években azt tapasztaljuk, hogy nagyon sok olyan dolgot is kitesz ilyenkor a lakosság, amelynek egyébként más gyűjtési rendszerben lenne a helye. Ilyen például a papír, az üveg és a műanyag is, pedig ezeknek a szelektív gyűjtése a legtöbb helyen biztosított. De sokszor még kommunális hulladék is van a lomban, ami még kevésbé érthető. Ha mindenhol a hulladéktörvény által definiált nagydarabos hulladékok kerülnének az utcára, tehát bútorok, elektronikai cikkek, nagyobb használati eszközök, és mindenki a kijelölt időpontban helyezné ki ezeket, akkor nem lenne ekkora a csatatér.
De a csata utáni állapotokhoz a felsoroltakon kívül hozzájárulnak a lomokért tényleg ádáz harcokat vívó gyűjtők, közismert nevükön a lomizók.
– A lomokat rendszeresen összegyűjtő csoportok lefoglalják maguknak a kihelyezett tárgyakat, a köztük meglévő erőviszonyok alapján. Ez természetesen teljesen illegális, hiszen a törvény szerint a közterületre kihelyezett anyag a közszolgáltató tulajdonába kerül, azaz vagyon elleni bűncselekményt követ el, aki azt elviszi – magyarázza a kommunikációs csoportvezető.
Egyébként nem kell pánikba esni akkor sem, ha valaki lemaradna a lomtalanításról, vagy egyszerűen csak nem tudja kivárni az éves lomtalanítást, mert az FKF két olyan telephelyet is üzemeltet Budapesten, ahol egész évben le tudjuk adni felesleges tárgyainkat. Erről is beszélt lapunknak Horváth László: – 2016 óta vannak a XVIII. és a XV. kerületben az úgynevezett szemléletformáló és újrahasználati központjaink, ahol mindenki díjmentesen leadhatja feleslegessé vált, de használható tárgyait, a szekrényektől a székeken át akár a sportszerekig vagy a könyvekig. Ezek csekély tárolási díj ellenében bárki számára megvásárolhatóak. A nyitás óta 8000 látogatója volt ezeknek a központoknak, és 21.500 tárgy talált új gazdára. A központok edukációs célt is szolgálnak: sok gyermeket látunk vendégül azért, hogy tanuljanak az újrahasznosítás fontosságáról, és környezettudatos, a hulladékot szelektíven gyűjtő felnőttekké váljanak.
JM