•  
  •  
  •  

Idén nyolcadik alkalommal tartott megemlékezést Újpest Önkormányzata a Nemzeti Összetartozás Napjának alkalmából.

1920. június 4-én írták alá a versailles-i Nagy-Trianon palotában azt az I. világháborút magyar részről lezáró békediktátumot, amelyet hazánk egyik legnagyobb sorstragédiájaként emlegetnek azóta is, hiszen ez a békeszerződés területének kétharmadától fosztotta meg a történelmi Magyarországot.

Ezen erőszakos diktátum miatt az egykor 320 ezer négyzetkilométernyi területű, húszmilliós lakosságú középhatalom egy 90 ezer négyzetkilométeres, hétmillió lakost számláló kisállammá vált. Jelentős területekkel gazdagodott Románia, a délszláv állam és Csehszlovákia, és bár a területüket gyarapító országok hivatalos célja a nemzeti önrendelkezés megvalósítása és az önálló nemzetállamok létrehozása volt, valójában az a cél vezérelte őket, hogy minél nagyobb területeket szerezzenek meg Magyarországtól.

2010-ben a magyar Országgyűlés a Nemzeti Összetartozás Napjává nyilvánította június 4-ét. Azóta Újpesten is minden évben megemlékezést tartanak ezen a napon, melynek keretében Újpest Önkormányzata koszorút helyez el a Szent István téri Anyai fájdalom szobornál, amely egy szenvedő édesanyát ábrázol, karjában a gyermekével. Ez a szobor átvitt értelemben emlékeztet bennünket arra a fájdalomra, amit a magyarságnak 1920. júniusában át kellett élnie. 98 éve vették el az anyaországtól gyermekeit, 98 éve fáj.