Mammográfia: előzzük meg a bajt!

  •  
  •  
  •  

Rendszeres szűrővizsgálattal már korai stádiumban felismerhető és nagyon jó eséllyel gyógyítható az emlőrák. Egyre több szűrőállomás alakul, ahol mindenkinek lehetősége van elvégeztetni a vizsgálatokat. Az állomások másik fő feladata, hogy levegye a terhet a szakrendelőkről, amelyek elsősorban a gyógyítást szolgálják. A felmerülő kérdésekre ezúttal is az Újpesti Szakorvosi Rendelőintézet ügyvezető igazgatója dr. Kupper András válaszol nekünk.

Az Újpesti Szakrendelőben már végeznek komplett diagnosztikát is. Erre csak akkor van szükség, ha már konkrét, a betegségre utaló tünetei vannak a páciensnek?

Igen, ide a beutaló orvos vizsgálata alapján, tünettel rendelkező betegeket várjuk. A mammográfia esetében is fontos kihangsúlyozni, hogy a szakrendelő nem szűrőállomás. Az itt végzett komplett diagnosztikai vizsgálatokra akkor van szükség, ha konkrét panasszal fordulnak hozzánk. A rendszeres szűrést az arra specializálódott szűrőállomásokon kell elvégeztetni.

Mint már azt a korábbi egészségügyi témájú cikkekben is említettük, a legfontosabb a rendszeresség. Milyen gyakran érdemes elvégezni a mammográfiaszűrést, illetve milyen időközönként van szükség önvizsgálatra?

Az emlők önvizsgálata 20 éves kortól havonta ajánlott. Az emlők orvosi vizsgálatára 20 és 39 év között 3 évente, 40 év felett pedig évente van szükség. Ez általában a nőgyógyászati szűrővizsgálat részeként meg is történik. A mammográfiai vizsgálat 30 és 45 éves kor között 3 évente, 45 és 65 év között pedig 2 évente mindenképpen ajánlott, de 50 év felett inkább évente.

Hogyan működik egy ilyen vizsgálat? Mire számíthat az, aki még nem vett részt ilyenen?

Maga a vizsgálat nagyobb előkészületet nem igényel. A mammográfiára legalkalmasabb időpont a még menstruáló nőknél a menstruációs ciklus második hete, egyébként bármely időpontban elvégezhető. A felsőtestet kell szabaddá tenni, hogy az emlő vizsgálhatóvá váljon. A felvételt asszisztensek készítik, orvos utólag elemzi a felvételeket az orvosi dokumentációkkal összevetve. Először megtörténik a mell áttapintása, ezt követően pedig a röntgengép elé kell állni, és az emlőt rá kell helyezni a röntgenfilmet tartalmazó felületre. Felülről egy plasztik lappal összenyomatják a mellet, de nem kell félni, sérülés nem következhet be. Az összenyomásnak az oka, hogy kevesebb képlet vetüljön egymásra a felvétel során, illetve hogy az emlő elmozdulása ne rontsa a felvétel minőségét.

A vizsgálat során két felvétel készül: az egyik ferde irányú, a másik pedig egy fentről lefele irányuló kép. Ezeket a felvételeket elemzik részletesen meszesedés és egyéb elváltozások után kutatva. Emellett – amennyiben kóros elváltozásra van gyanú – más irányú kiegészítő felvétel is készíthető. A vizsgálatnak abszolút ellenjavallata nincs, azonban terhesség alatt, szoptatás során, illetve közvetlenül menstruáció előtt nem ajánlott az elvégzése. A 45 és 65 év közötti nők automatikusan behívót kapnak a területileg illetékes szűrőközpontból kétévente mammográfiás vizsgálatra, ennél gyakrabban nem indokolt a problémamentes lakosság szűrése.

Irány a szűrőállomás!
Szerencsére hazánkban már egyre több helyen van lehetőség a szűrővizsgálatok elvégzésére, amit tünetmentesség esetén is érdemes elvégezni. Az ország egész területén várják a látogatókat, ahol könnyen, gyorsan és hatékonyan látják el a betegeket, ezenkívül pedig 2017. novemberétől tíz olyan szűrőkamion is járja városainkat, melyben lehetőség nyílik a vizsgálat elvégzésére.

Az önvizsgálat lehatékonyabb módja
1. Figyeljük meg, hogy van-e bármilyen változás az emlők méretében, alakjában, vagy a mellbimbók elhelyezkedésében! Ezt feltartott és leengedett karok mellett is meg kell vizsgálnunk.
2. Következő lépésben meg kell néznünk, hogy a mellbimbó nem-e váladékozik. Amennyiben nem várandós, vagy szoptatós anya, figyelnünk kell a váladék jellegére, csak az egyik, vagy mindkettő emlőnél tapasztalható-e, illetve a váladék magától, vagy csak az emlő nyomására ürül ki.
3. Változások az emlő bőrén és a mellbimbóknál. – Az emlőbimbó folyamatos behúzódása esetén érdemes felkeresnünk orvosunkat. Abban az esetben, ha a mellbimbó eleve behúzott állapotban van, a behúzódás mértékének megnövekedésére kell figyelni, ugyanis ez a jelenség az emlő kipirosodása és kiszáradása mellett gyakran jellemző a mellrákra.
4. Tapintsuk át az emlőt! – Ez a vizsgálat kívülről befelé haladva, az emlő körkörös áttapintásával történik; a jobb mell áttapintását bal kézzel, míg a bal mellnél jobb kézzel kell elvégezni. Az emlőben esetlegesen fellelhető göb vagy csomó az emlőrák egyik tünete lehet, fontos azonban kihangsúlyozni, hogy az emlőben található csomók jelentős része jóindulatú, a terhesség és a szoptatás során jelenlétük törvényszerű.
5. Az önvizsgálat a hónaljtapintással ér véget. A hónaljban fellelhető csomó egy már előrehaladott folyamatot jelezhet, gyakran nyirokcsomóáttétre utal.

Szűrőállomások Újpest közelében
Semmelweis Egyetem ÁOK
Fővárosi Önkormányzat Szent Imre Kórháza
Fővárosi Önkormányzat Szent János Kórház és Rendelőintézet
MaMMa Klinika Rt.
Országos Onkológiai Intézet
Fővárosi Önkormányzat Uzsoki u. Kórháza
HT Medical Center Kft.

Héjja Krisztián, Helmeczi Benjámin