A nyár veszélyeiről szülőknek – Hogy biztonságban teljen a vakáció

  •  
  •  
  •  

Folytatjuk a nyárra vonatkozó bűnmegelőzési anyagunkat. Hadd adjunk néhány tanácsot, hogy biztosan szép emlékekkel, és nehézségek nélkül teljen a nyári szünet.

Strand-veszélyek

Nagy melegben jól esik felkeresni a strandokat, és merülni egyet a hűsítő habokban. Mégis legyünk résen, hiszen a könnyed pancsolásnak is megvannak a maga veszélyei. Gyermekét soha ne engedje el egyedül, vagy felnőtt kísérete nélkül! Hívja fel a figyelmét arra, hogy szabadvizek esetében csak az arra kijelölt helyen menjen vízbe, és legyen tisztában úszni tudásának mértékével. Baj esetén azonnal kérjen segítséget, ha kell, kiabáljon! Felhevült testtel ne menjen vízbe, és sekély részen ne ugorjon fejest! Értékeire a strandon is fokozottan ügyeljen, olyan helyre tegye, ahol rálátása van.

Fesztivál és szerek

Ha nyár, akkor koncertek, fesztiválok és bulik. Amikor egy tinédzser elindul szórakozni, sokszor akarata ellenére is veszélynek lehet kitéve. A fiatalok szabadabban kezdenek el viselkedni, ha kikerülnek a szülők szigorú felügyelete alól, és ilyenkor a „csapatszellem” mellett hajtja őket a kíváncsiság is. Az, hogy egy tinédzser ne gyújtson rá egy cigarettára, vagy ne igyon alkoholt, valamint ne próbálja ki a kábítószer valamelyik típusát, nagy dilemmát okoz a szülőknek. Őszintén magyarázzuk el csemeténknek, milyen veszélyeket rejtenek ezek az egészségre káros anyagok, hiszen túlzott alkoholfogyasztás esetén bódult állapotban akár kifosztás vagy súlyosabb esetben szexuális bűncselekmény sértettjévé is válhat, míg kábítószer fogyasztása esetén nem tudhatja, milyen összetételű szert vesz be, hiszen amitől a társa pörög, abba ő bele is halhat. Tévhit, hogy a fiatalok minden esetben idegenektől kapnák az első szál cigarettát, az első korty alkoholt, vagy az első „kábítószeres” tablettát. Az esetek többségében sajnos pont a barátaik hatására próbálják ki ezeket az egészségükre veszélyes szereket.

„Segítség, megloptak!”

Habár a köznyelvben gyakran összekeveredik a kettő: a lopás nem egyenlő a rablással. Rablás esetén az elkövető erőszakot alkalmaz, amely személy ellen irányul, míg lopás esetén a sértett jószerével észre sem veszi, hogy értékeitől „megszabadították”. Hívjuk fel gyermekünk figyelmét arra, hogy értékeit ne tegye ki közszemlére, vagyis nagy értékű mobiltelefontját, egyéb technikai „kütyüit” ne a köztereken vagy a tömegközlekedési eszközökön használja, hiszen bármikor kikaphatja a kezéből valaki. Legyen számára gyanús az is, ha egy idegen személy valamilyen ürüggyel a mobiltelefonja átadását szeretné elérni. Amennyiben értékeiket erőszakkal próbálják tőlük elvenni, úgy minél hangosabban hívják fel magukra a figyelmet. Ha mégis baj érte őket, azonnal keressenek egy felnőttet vagy értesítsék a rendőrséget.

Nyári csavargók

Nyáron a gyermekek nagyobb százalékban hagyják el rövidebb-hosszabb időre otthonukat, hogy kalandot keresve felfedezzék a világot. Az ilyen csavargások, eltűnések esetén (amikor teljesen magukra maradnak) nagyobb arányban válhatnak bűncselekmények sértettjeivé. Olyan eset is akad, amikor egy bevásárlóközpontban vagy a nyaralás során csatangol el mellőlünk csemeténk. Ne essünk pánikba! Értesítsük a rendőrséget, amennyiben módunk van rá, mondassuk be hangosbemondón keresztül. Mit tehetünk, hogy segítsünk a gyors megtalálásban? Jegyezzük meg gyermekünk ruházatát, mindig legyen róla friss fotónk, ismerjük barátait, kedvenc helyeit. A fiatalok nagy része pár órán belül, vagy még aznap előkerül. A gyermekeinkkel tanítassuk meg telefonszámainkat!

„Kedves” idegenek

Aranyszabály saját biztonságuk érdekében, hogy ne álljanak szóba idegenekkel, ha az meg is szólítja őket, például az utcán útbaigazítást kér, vagy ha adni szeretne valamit, azt ne fogadják el. Legalább olyan fontos tudniuk, hogy ilyen esetekről mindig érdemes beszámolni a szüleiknek. Gondoskodjanak arról is, hogy a gyerekeknél mindig ott legyen a szülő elérhetősége, illetve ők is tudják azt, hogy kihez fordulhatnak segítségért baj esetén. Bátran szólítsák meg az egyenruhás rendőrt!

Biztonságos „szörfözés”

Nyaranta extra idő jut mindenre, így többek között arra is, hogy gyermeke internetezésre fordított ideje megnövekedjen. Magával az interneten való szörfözéssel nincs baj, hiszen számos hasznos dologra tudja használni, ám a rá leselkedő virtuális veszélyekre szintén érdemes felhívni a figyelmét! Melyek ezek? Többek között ne adja ki illetékteleneknek személyes adatait, ne posztoljon olyan dolgot, amellyel kényelmetlen helyzetbe hozhatja saját magát mások előtt! Ne töltsön fel sem saját magáról, sem másról magánjellegű fotót vagy videót, mert ezzel kellemetlen szituációba keverheti önmagát és másokat is! Ne chateljen idegenekkel! Ha pedig nyaralni indulnak, ne ossza meg másokkal azt az információt, hogy üresen marad a ház, hiszen ez voltaképpen felhívás betörésre.

Forrás: BRFK – 4. kerület