Kötődés, fejlődés, köszönet – Az anyatej világnapja

  •  
  •  
  •  

Újpesten ismét megrendezik az anyatej világnapját, amelyen azokat az édesanyákat köszönthetjük, akik gyermeküket anyatejjel táplálták.

Az anyatej és a szoptatás a legfontosabb témák közé tartozik, az ezzel kapcsolatos kérdésekkel keresik fel a leggyakrabban a szülők a védőnőket. Az idei esemény részleteiről, az anyatej jótékony hatásairól Lajcsik Loretta önkormányzati vezető védőnőt kérdeztük.

Évek óta ünnepeljük az édesanyákat az anyatej világnapján. Mikor indult az első ilyen kezdeményezés, és kiknek a segítségével jön létre minden évben?
Az anyatejes táplálás népszerűsítése céljából az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1992-ben augusztus 1-jét az anyatej világnapjává nyilvánította, a hónap első hetét pedig a szoptatás hetévé nevezte ki. Magyarország a következő évben csatlakozott a kezdeményezéshez. Újpesten először 2003-ban rendezték meg az anyatej világnapját, amely azóta is a védőnők szervezésében és Újpest Önkormányzata támogatásával jön létre.

Idén hol lesz az esemény?
Már hagyomány, hogy rendezvényünket a Karinthy Frigyes Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola támogatásával az oktatási intézményben rendezzük meg. Az iskola megközelíthetősége és építészeti sajátosságai ideálisak kerületi szintű családi programok lebonyolításához.
 
„A hagyományokhoz híven családbarát környezettel, rövid műsorral, tombolával várjuk a kisgyermekes családokat rendezvényünkön. Fellépnek az Adonika Mozgásművészeti Stúdió táncosai, Kollár Noémi ifjú énekesünk, illetve nagy örömünkre szolgál, hogy az Újpesti Önkormányzati Bölcsődék Schubidoo Wap kórusa is elfogadta felkérésünket. A kicsik részére játszósarok is rendelkezésre áll majd, ahol különböző fejlesztő játékokat próbálhatnak ki” – mondta Zolnai Mariann védőnő

Fontos kiemelni, hogy ez alkalomból azokat az anyukákat is ünnepeljük, akik saját kisbabájuk mellett koraszülött vagy beteg gyermekeknek juttatnak az értékes táplálékból. Évente hány ilyen anyuka nyújt segítséget?
Változó azoknak az édesanyáknak a száma, akik saját gyermekük anyatejes táplálása mellett más csecsemők részére is biztosítani tudnak anyatejet. Általában évente tíz és húsz között van a tejadó anyák száma, de nem a számuk, hanem az általuk leadott anyatej mennyisége a döntő. Büszkék vagyunk, hogy évek óta Újpestről kerül ki az a védőnő, akinek a támogatásával és szakmai munkájával a legtöbb anyatejet gyűjtik be Budapestről.

Milyen jótékony hatása van annak, ha egy édesanya, gyermekét hat hónapos korig anyatejjel táplálja? Mi a teendő a fél éves kor után?
A méhen belüli életben a magzat gyomor- és bélcsatornája steril. Anyatejes táplálás esetén a csecsemő bélflóráját 80-90 %-ban hasznos védőbaktériumok alkotják. Ezek hatására olyan immunológiai folyamat alakul ki, amely a veszélyes kórokozók megtelepedését gátolja, ezen felül serkenti a bélműködést és hozzájárul a vitamintermeléshez. A szoptatott csecsemőknél ezért ritkábbak a fertőzések, a betegségek és az allergiás reakciók.

A szoptatás további hatásai a csecsemőknél:
 erősödik a baba állkapcsa, amely az egészséges fogfejlődés szempontjából játszik fontos szerepet
 serkenti a gyermek agyi funkciót
 erősíti az immunrendszert
 a felnőttkori cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása ritkább azok között a felnőttek között, akiket csecsemőkorukban anyatejjel tápláltak.

A szoptatás az anyák szempontjából is előnyös, mivel:
 csökkenti a szülés utáni vérveszteség rizikóját
 a vérszegénység, az emlő- és petefészekrák előfordulását
 védelmet nyújt számos fertőző betegséggel szemben. A városban élő édesanyák körében népszerű az anyatejes táplálás, hiszen 2017-ben az első életévüket betöltött gyermekek több mint 60 %-a 3 hónapos életkoráig, 52 %-a 5 hónapos korig kizárólag anyatejjel volt táplálva és 43 %-uk egy éves életkoron túl is részesült anyatejben.

Fél éves kor után a szoptatás mellett hozzátáplálásra van szükség, amely mindig egyénre szabottan történik. Ezekhez az eredményekhez, az édesanyák szoptatás melletti elkötelezettségén túl, nagy mértékben hozzájárul a védőnők szakmai felkészültsége is.

HK