A nyári hallásvédelem fontosabb, mint gondolnánk!

  •  
  •  
  •  

A fesztivál- és strandszezon idején illik megfeledkezni a problémákról és kipihenni magunkat. Azonban egészségünk megőrzése természetesen még ilyenkor is a legfontosabb.

A fülbetegségek szempontjából ez az egyik legkockázatosabb időszak. Mindenképpen érdemes felkészülnünk rá, hogy milyen veszélyei vannak a szezonnak. A felmerülő problémákról és annak megelőzéséről dr. Finszter Tamást, az újpesti szakrendelő fül-orr-gégész főorvosát kérdeztük.

Talán mindenkinek az életében előfordult már, hogy valamilyen probléma volt a fülével, és persze vannak olyanok, akik hajlamosabbak a fülbetegségekre, így egész évben jobban kell figyelniük. A strandszezon, illetve a fesztiválszezon alatt mi a leggyakoribb kórkép, amivel találkoznak?
A nyári időszak leggyakrabban előforduló fül-orr-gégészeti betegsége az úgynevezett „uszodai fülgyulladás”. Ez a betegség a külső hallójárat bőrének, leggyakrabban baktériumok által okozott gyulladása, mely bizonyos esetekben igen nagy fájdalommal jár. A kiváltó tényezők között szerepelnek az egyéni érzékenység, a fertőzött vízben való fürdés, a hallójáratok nem megfelelő higiéniája, illetve a fül piszkálása. Leggyakrabban az történik, hogy a kontaminált víz bekerül a külső hallójáratba és onnan valamilyen oknál fogva nem tud kiürülni. Sokszor a felszaporodott fülzsír miatt, amit gyakran még beljebb is nyomkodunk a fültisztító pálcikákkal. Minden esetben ilyenkor fül-orr-gégészhez kell fordulni, aki a hallójáratot ki tudja tisztítani, és antibiotikus kenőccsel vagy fülcseppel tudja kezelni a gyulladást.

Adódik a kérdés, hogyan tudunk ez ellen védekezni?
Az ilyen betegségek megelőzésében nagy szerepe van a megfelelő fülhigiéniának, ami nem azt jelenti, hogy minél többet tisztogassuk a fülünket saját magunknak! Akinek hajlama van a fülzsírképződésre, az rendszeresen látogasson el a fül-orr-gégészetre, ahol szakszerűen ki tudjuk tisztítani a fülét. A fürdés előtt a hallójáratokba csöpögtetett parafin olaj vagy babaolaj megvédheti a fület az esetleges gyulladásoktól. Fontos, hogy saját fülünket ne piszkáljuk, főleg abban az esetben ne, ha eldugult vagy már érzékeny! Akinek rendszeresen fülgyulladása lesz a víztől, azoknak lehetőségük van méretre legyártott uszodai füldugók használatára is.

Egyre gyakrabban előfordul, hogy a szülők hangosabb rendezvényekre magukkal viszik gyermekeiket. Mennyit segíthet ilyenkor a füldugó a kicsiknek és mely fajtákat ajánlaná?
A nagy hangterheléssel járó események (koncertek, tűzijátékok, repülős események) látogatása esetén mind a gyermekek, mind a felnőttek fülének, hallásának védelme elengedhetetlen. Zajvédő füldugókat be lehet szerezni munkavédelmi boltokban, hallásvizsgáló állomásokon, patikákban. Amennyiben egy ilyen hangos esemény után hallásromlást vagy fülzúgást tapasztalunk, és az pár nap múlva nem múlik el, forduljunk fül-orr-gégész szakorvoshoz.