„Ezt nem veszem fel! Hogy néz már ki?!” Gyakran okoz konfliktust szülő és gyermek között az öltözködés kérdése. Ez természetesen a cipőválasztásra is vonatkozik. Pedig a nem megfelelő lábbeli számtalan, az egész testre kiható problémát okozhat. Sajnos manapság a legtöbb cipő egyáltalán nem megfelelő mindennapi használatra. De akkor hogyan válasszunk? Dr. Kerekes Évát, az újpesti SZTK gyermekortopédusát kérdeztük.
Törekedjünk arra, hogy gyermekünk zárt sarkú, bokafogós, úgynevezett kérges, száras szandált, cipőt viseljen. Betét nem szükséges a cipőbe. A nagyon bedőlő bokájú kisgyermekeknek döntött sarkú, supináló sarokékes cipő viselése javasolt, hiszen a rossz, kéreg nélküli, merev, kemény talpú cipőnek is szerepe van a lúdtalp kialakulásában. Tornacipő, ami vászon felsőrésszel és gumitalppal készült, csak sporthoz való – de még ahhoz sem a legmegfelelőbb –, nem egész napi viseletre készült. Az iskolai tornacipő talpa és sarka ne legyen túl vékony, mert ebben a cipőben nem csak a boltozatokat terheljük túl, hanem a sarokcsont krónikus fájdalma is kialakulhat. Edzőcipőt a sportoláshoz alakították ki, védi a lábat a talajjal való ütközéskor.
Papucsot rövid időre viseljen gyermekünk, mert hosszas viselése fárasztó. A sarok nélküli cipőben a lábszár hajlítóizma megfeszül, az ujjak összehúzott állapotban kénytelenek megtartani a papucsot, ez elősegíti az ujjak zsugorodását, tyúkszemképződését.
A cipő megfelelő mérete is fontos. A túl nagy és túl szoros cipő sem egészséges. A túl nagy cipőben csúszkál a gyermek lába, és így idő előtt elfáradnak az izmocskák. A szoros cipő bőrkeményedést, lábdeformitást okozhat. A méretválasztáshoz elengedhetetlen a gyermek jelenléte. Akkor megfelelő a méret, ha a gyermek lába végigéri a cipőt, és maximum a kisujjunk fér a sarok és a cipő közé. Ne adjunk a gyermekre más által már „kihordott” cipőt.
HK