Az 1957-ben megjelent regény 2000-ben debütált, Jim Carrey főszereplésével és Ron Howard rendezésében készült Oscar-díjas adaptációja a mai napig megosztó, hiszen Dr. Seuss egyedi stílusát a film világa is tükrözi, emiatt nagyon sokan nem képesek annak befogadására, és ezáltal nem is érthetik meg a történet üzenetét, hogy miben is rejlik a karácsony lényege. Míg a másik oldalon a rajongók milliói állnak, akiknek néhány ünnepi klasszikus mellett ez a film is egybeolvadt a karácsonnyal. Most itt vagyunk 18 évvel később, és az Illumination Entertainment újra feldolgozta zöld hősünk történetét.
A sztori természetesen ugyanaz, semmiben sem tér el az eredetitől, annyi a különbség, hogy most animációs formában követhetjük végig a Grincs és hűséges, mindig aranyos kutyája, Max küldetését, hogy megfosszák a mindig vidám és boldog Kiket legszentebb ünnepüktől, amiből az idén háromszor akkorát terveznek. Hőseink mellett komoly szerepet kap a kis Cindy Lou, aki az ünnep lényegére hívja fel a figyelmünket azzal, hogy az idén nem játékot, tárgyat szeretne kérni a Mikulástól, hanem hogy a lelkét kidolgozó és mellette a családanya szerepét betöltő édesanyjának könnyítse meg az életét. A látványvilág elképesztő, minden csillog-villog, színes, fantasztikusan kidolgozott, a Tim Burton „kabalakomponistájaként” ismert Danny Elfman zenéje pedig nagyszerűen színesíti a film világát.
A szinkronra sem lehet panaszunk, bár eleinte furcsának tűnhet, hogy Kerekes József félreismerhetetlen hangja helyett Nagy Ervint lehet hallani Grincsként, de hamar hozzászokik az ember füle. Külön kiemelendő a gyakori rímhasználat, ami főként a narrátorhoz köthető, így olyan érzésünk lehet a film nézése közben, mintha maga a mesekönyv nyílna ki előttünk a vásznon. Emellett nem mehetünk el a rendkívül fárasztó, de pont emiatt megkacagtató szóviccek mellett, amelyek csak magyarul működnek, mint például a magyar pop-köztudatból ismert „Mi folyik itt Gyöngyösön?”, amely itt úgy kap szerepet, hogy „Mi folyik itt fagyöngyösön?”
A film egy tipikus, kellemes, nassolós, szórakoztató családi mozi, amit leginkább a gyerekek fognak szeretni, de biztos vagyok benne, hogy minden korosztály szívét képes megdobogtatni, ha elfogadjuk a stílusát, és megértjük, amit mondani akar nekünk, és ami elgondolkodtató lesz kicsiknek és nagyoknak egyaránt, miszerint „Ünnepet nem is vehetsz boltban, mert az ünnep inkább benned, legbelül van.”
A film december 6-tól látható a hazai mozikban.
Helmeczi Benjamin
Fotó: UIP Duna Film