Diabétesz program a Vadgesztenye oviban

  •  
  •  
  •  

Magyarországon jelenleg több mint háromezer 1-es típusú és közel háromszáz 2-es típusú cukorbeteg gyermek él. Ez a szám évről-évre növekszik, így nem számít ritka esetnek, ha diabéteszes gyermekkel találkozunk az óvodákban, iskolákban, bármilyen sport- vagy gyerekfoglalkozáson. Tévhit, hogy ezek a gyerekek bármiben is különböznének a többiektől, hiszen számukra is minden lehetőség adott, hogy teljes és egészséges életet élhessenek, tény viszont, hogy nagyobb figyelmet igényelnek.

A Sanofi gyógyszeripari csoport 1962 óta működteti a Chinoin Vadgesztenye Óvodát és Bölcsődét. Évekkel ezelőtt megszületett a gondolat, hogy megalkossanak egy olyan modellt, amivel megteremthetik azokat a feltételeket, hogy a jövőben diabéteszes gyermekeket is fogadhassanak. Ezzel kapcsolatban Pajorné Hirmann Máriával, az intézmény vezetőjével beszélgettünk.

Mi a célja ennek a modellnek, amelyet megalkotnak?
Érezhető, hogy a diabétesz egy egyre terjedő és megoldandó feladat, ennek kapcsán állítottunk össze egy olyan modellt, amely nem csak erre az intézményre, hanem az ország bármely másik, hasonló kondíciókkal rendelkező intézményében megvalósítható legyen. Így elősegítse azoknak a feltételeknek a megteremtését, amelyek lehetővé teszik, hogy diabéteszes gyermekeket is tudjunk fogadni.

Minden feltétel adott a Vadgesztenye Óvodában ahhoz, hogy diabéteszes gyermekeket fogadhassanak?
Nagy előnye az intézményünknek, hogy kisebb létszámú, húsz fős csoportok vannak, így a pedagógusok nagyobb figyelmet tudnak fordítani azokra a gyerekekre, akiknél valamilyen sajátos igény jelentkezik. Saját konyhával rendelkezünk, ami az intézmény 2012-es felújításakor nagyon korszerűvé vált. Dolgozik nálunk egy dietetikus, aki könnyedén össze tudja állítani a gyerekek számára szükséges étrendet. Emellett szép nap kertünk van ősfákkal, ahol a gyerekek szabadon mozoghatnak és játszhatnak, nagy tormatermünk és sószobánk is van, tehát mind az egészségügyi, mind a pedagógiai feltételek adottak ahhoz, hogy fogadni tudjuk a diabéteszes gyerekeket.

Tulajdonképpen mondhatjuk, hogy 100%-os készültségben vannak már?
Egyetlen dolognak kell még megoldódnia, ez pedig az egészségügyi asszisztencia. Van az intézménynek saját védőnője és doktor nénije, de az első időszakban szeretnénk egy olyan egészségügyi végzettségű, diabéteszhez is értő védőnőt alkalmazni, aki segédkezik a mindennapokban.

Szükséges ehhez valamilyen továbbképzésen részt vennie a pedagógusoknak?
Részt vettünk az Egy Csepp Figyelem Alapítvány képzésén, amelynek keretein belül megismertük, hogy milyen ellátásra van szüksége a gyermekeknek, illetve azoknak az eszközöknek a használatáról kaptunk képzést, amelyek a diabéteszes gyermekek ellátásához szükségesek.

Előreláthatólag mikortól tudnak diabéteszes gyerekeket is fogadni?
2019. szeptemberére akár már minden készen állhat ahhoz, hogy fogadni tudjuk ezeket a gyerekeket.

web: www.vadgesztenyeovibolcsi.hu
e-mail: chovibolcs@chob.t-online.hu