Magyar kultúra napja a Károlyiban

  •  
  •  
  •  

A magyar kultúra napját pontosan harminc éve, 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát.

Hagyomány már, hogy ezen a napon minden évben kiállítás nyílik az Újpesti Károlyi István Általános Iskola és Gimnázium aulájában működő Károlyi Galériában. Idén Zsila Sándor fotóművész évtizedes munkájából álló „Boldog órák, szép emlékeképpen…” című tárlatát tekinthetik meg az érdeklődők.

A kiállítás rendhagyó megnyitóünnepségén egyszerre volt jelen a fotóművészet, az irodalom és a zene. Az eseményt Szűts István, a Kormorán együttes billentyűsének zongorajátéka nyitotta meg, amely zeneművet kifejezetten a képekhez komponálta.

Hirmann László, az iskola igazgatója köszöntőbeszédében elmondta, milyen fontos jelentősége van a mai modern világunkban a művészi fotográfiának.

Nagyon örülök annak, hogy ismét képekkel, művészi fotókkal jelenítjük meg a magyar kultúrát. A mai világban azt tapasztalhatjuk, hogy a gyerekek, a diákjaink képek világában élnek. Százszámra készítenek a telefonjaikkal képeket, továbbá lájkolnak és osztanak meg képi tartalmakat mindenféle kontrol és meggondolás nélkül. Azt remélem, hogy ha igazi alkotásokat szemlélhetnek meg, akkor tán elgondolkoznak azon, hogy mekkora felelősség egy kép elkészítése – fogalmazott az igazgató.

A köszöntő után Lengyák István pedagógus, a magyar kultúra lovagja versek és idézetek segítségével mutatta be Zsila Sándort és a kiállításon látható műveit.