Hazánk halálozási statisztikájában a szív és érrendszeri betegségek után a daganatos halálozás a második leggyakoribb. Utóbbi csoportban a tüdőrák után a vastagbélrák következik. Ugyanakkor ez a súlyos betegség gyakran hosszú idő alatt fejlődik ki, és akár évekig tünet- és panaszmentes is lehet a beteg. A nemzeti rákellenes nap alkalmából beszéljünk a szűrőprogram adta lehetőségekről!
Ma már számos országban, így hazánkban is szűrőprogram indult a betegség visszaszorítására. Eszerint minden 50 évet elért állampolgár értesítést kap arról, hol jelentkezhet az első vizsgálatra, amely során székletmintát kell adjon laboratóriumi vizsgálat céljára. Ezzel a székletben lévő vért lehet kimutatni. Pozitivitás esetén kell elvégezni a vastagbéltükrözést, a kolonoszkópiát. Kiemelendő, hogy ennek során nem csak láthatóvá válnak azok az elváltozások, amelyek a székletben a vér jelenlétét okozzák, de szövetminta vételére, sőt sok esetben a gyakran előforduló és rákmegelőző állapotnak is tekinthető polipok eltávolítására is alkalmas ez a vizsgálat. Természetesen nem csak a most 50 éves vagy idősebb korosztály számára fontos a szűrés, hanem azoknak is, ahol a családban vagy közös háztartásban élők között előfordult daganatos betegség. A vastagbéltükrözéstől való félelem, a vizsgálat okozta kellemetlenség mértéke egyéneként nagyon különböző, de ma még ennél biztosabb és hatékonyabb eljárás nincs. A kellemetlenség csökkentése érdekében ma már több helyen lehetőség van „bódításban” vagy altatásban történő vizsgálatra is.
Az érintettek számára mindenképpen ajánlott, hogy keresse fel háziorvosát, akinél a szűrővizsgálat részleteiről tájékoztatást kaphat.
Dr. Hollósi Antal
sebész szakorvos
sebész szakorvos