A Könyves Kálmán Gimnázium egykori jeles tanáráról, Nádas Józsefről elnevezett szavalóversenyt immár 27-ik alkalommal rendezte meg a tanár úrról elnevezett alapítvány, illetve baráti kör.
A szavalóversenyt most is, mint már húsz éve, Winkler Ágnes, a „Könyves” magyar szakos tanára szervezte. A zsűri elnöke Trokán Péter színművész. Tagjai: Dr. Sipos Lajos professzor úr, Babits kutató, egyetemi tanár, Újpest díszpolgára; Balog Otilia, a Könyves gimnázium tanára; Kemenes János, Nádas József egykori tanítványa és Lukácsné Nádas Krisztina, a verseny névadójának egyik leánya. A versenyt megtisztelte jelenlétével Szepesváry László, a Könyves gimnázium igazgatója.
A „verskoncert” két kategóriában folyt.
A zsűri – balról: Kocsyné Nádas Anikó, Lukácsné Nádas Krisztina, Dr. Sipos Lajos, Trokán Péter
Az I. kategória (7-9. osztály, 13-15 évesek) első három helyezettje:
I. Andrási Mira, Babits Gimn.- Ady E.: Emlékezés egy nyári éjszakár; Kányádi S.: Pantomin
II. Kovács Benedek, „Könyves” – Ady: A grófi szérűn; Arany: A lepke
III. Filep Csilla, „Könyves” – Ady: Új vizeken járok ; Kosztolányi D.: Akarsz-e játszani
A II. kategória (10-12. osztály, 16-18 évesek) első három helyezettje:
I. Paál Eszter, Károlyi – Ady E.: Temetetlenül; Kányádi S.: Májusi kétségbeesés
II. Cseh Márton, Babits Gimn. – Ady E.: A muszáj-Herkules; Szabó Lőrinc: Semmiért egészen
III. Oláh Nóra, Babits Gimn. – Ady E.: Imádság háború után; Karinthy Frigyes: Álom
Az első kategóriában a Nádas-család különdíját (Mihályi Antal: Boszorkányok pedig…– regény Könyves Kálmánról, ill. Ady Endre versei — hangoskönyv, előadó Hegedűs D. Géza) kapták:
Fekete Kata Ady: Csak egy perc; Kányádi Sándor: Tűnődés csillagok alatt
Földesi Flóra Ady: Jóság síró vágya; Kányádi Sándor: Nyári zápor
Nemoda Lilla Ady: Nagyon közelbe kerültünk; Nemes Nagy Ágnes: A szomj
Szemán Szabina Ady: A mesebeli János; Lackfi János: Világvége
A második kategóriában a család különdíját (Ady Endre: Az új Hellász c. 1920-ban az Amicus kiadó által megjelentetett kötetének reprint másolata, Ady prózai írásaival) kapták:
Kiss Regina Ady: Meg akarlak tartani; Karinthy Frigyes: Pitypang
Michalik Regina Ady: Álmok után; Varró Dániel: Metró
Páran a dobogós versenyzők közül – balról: Filep Csilla, Cseh Márton, Kovács Benedek, Paál Eszter
A díjakon, különdíjakon és okleveleken túl minden versenyző két könyvet is kapott az alapítványtól: Sipos Lajos: Írások Babitsról c. tanulmánykötetét és Lukács Krisztina szerkesztésében Vizváry Vilmos „Könyves” tanárok arcképcsarnoka c. sorozatának 1. kötetét In memoriam Nádas József, Horlai György, Obetkó Dezső. címmel. Nádas Péter Reményik Sándor Az ige c. versét osztotta meg a versenyzőkkel, és saját gondolatait is a szép magyar beszédről.
A szavalóverseny igen jó hangulatban telt. Trokán Péter, és a Nádas-család nevében különdíjat átadó Kocsyné Nádas Anikó értékelését és tanácsait figyelemmel hallgatták a versenyzők. A jeles színész legkülönösebb, legfontosabb, mindnyájuknak szóló „feszültségoldó” tanácsa így hangzott: „Ne versengésnek tekintsétek a szavalóversenyt, hanem olyannak, mint egy koncertet. Ahogyan a zenészek sem versengenek, ti se tegyétek. Ott szép dalokat vagy zenét adnak a művészek és hallgatnak az emberek, itt pedig ti mondotok szép verseket egymásnak, hogy együtt örüljünk.”
A díjkiosztás után sokan kérték Dr. Sipos Lajost, hogy dedikálja Babits-kötetét. Este fél hétkor búcsúztak egymástól a versenyzők, az őket kísérő tanárok, a szervezők, az alapítvány és a zsűri tagjai, valamint a Nádas család jelenlévő hat tagja. Felemelő élményt adott a verseny mindnyájunknak, akik jelen voltunk a „Könyvesnek” ezen a szép eseményén.