Az UP Újpesti Rendezvénytérben tartották meg
az „Újpest Kapuja” térségmegújítási és városrehabilitációs projekt nyitórendezvényét.
Mint azt a nyitórendezvényen dr. Molnár Szabolcs alpolgármester elmondta, a pályázat feltétele az volt, hogy a pályázó akcióterületén legyen krízistömb vagy szegregátum. Újpesten ilyen a Berda József utca – Temesvári utca – Bocskai utca által határolt terület volt, amely nagyon régi, rossz állapotú önkormányzati, illetve magántulajdonú lakásokból állt. Az itt lakók elhelyezése minden esetben egyedi megállapodásokkal történik. A projekt eredményeként az eddig ott élők mindenképpen jobb lakhatási körülmények közé kerülnek, a terület pedig megszépül, mindenki által használható, a szabadidő sokszínű eltöltésére alkalmas, modern közösségi térré válik.
– A projekt előkészítő szakasza 2018 szeptemberében kezdődött, most a fizikai megvalósítás indult el – mondta a rendezvényen Medve Regina Timea projektvezető. – 48 hónapos a projekt kivitelezési ideje, és ehhez az Európai-uniós pályázat maximális összegét, kétmilliárd forintot sikerült elnyernünk.
Újpest Önkormányzata az Integrált Településfejlesztési Stratégiájában négy priorizált akcióterületet jelölt ki, közülük elsőként Újpest-Városkapu rehabilitációját. A képviselő-testület úgy döntött, hogy szorosan illeszkedve a kijelölt irányhoz, elindítja ezen a területen a városrehabilitációs tevékenységet, és a VEKOP-6.2.1-15 projekt keretében a városnegyeden belül kijelölt akcióterületen valósít meg fizikai és ezzel összefüggésben társadalmi célú rehabilitációt.
Az „Újpest Kapuja” térségmegújítási és városrehabilitációs projekt átfogó célja a térségben élő lakosság életkörülményeinek javítása integrált szociális jellegű rehabilitációval összekapcsolva. Az infrastrukturális beavatkozások (park, játszótér és zöldfelületek kialakítása, járdafelújítás, önkormányzati lakások felújítása stb.) mellett a projekt hatékonyságát növelő prevenciós és közösségépítő programok kerülnek megvalósításra, amelyben konzorciumi partnerként részt vesznek önkormányzati, egyházi és civil szervezetek, így Újpest Önkormányzatának Szociális Intézménye, az Újpesti Kulturális Központ Nonprofit Kft., az Újpesti Cigány Nemzetiségi Önkormányzat, az Újpesti Szent József Templom és Plébánia, a Habitat for Humanity Magyarország Alapítvány és az Újpesti Bűnmegelőzési Polgárőr Egyesület.
A projekt 2022 szeptemberében fejeződik majd be, de Újpest Önkormányzata még egy 5 éves fenntartási periódust is vállalt, amiben nyomon követi az eredményeket.