Elvileg mindenki saját felelősségére fürödhet a magyarországi nyílt vizekben, így a Dunában is, ahol nincs tiltó tábla. A képlet azonban nem ilyen egyszerű, mert sok olyan tiltó rendelkezés van, amit ugyan nem jelölnek a parton, ám az életveszélyes helyzet mellett súlyos, több tízezer forintos nagyságrendű bírságot is vonhat maga után a szabály megszegése.
– A tiltás és a visszatérő ellenőrzések ellenére még mindig sokan fürdenek a Dunában- elemezte a helyzetet dr. Fülöp Tibor rendőr alezredes, a Dunai Vizirendészeti Rendőrkapitányság Viziközlekedési Osztályának vezetője. – A rendőrség nem győzi hangsúlyozni, hogy nem csak jogszabálysértő, hanem számtalan veszélye van annak, ha valaki a tiltás ellenére fürdik a folyóban.
A Dunában a statisztikák szerint évente 50-70 ember veszti életét, egy harmadik a folyó fővárosi szakaszán. A tragédiákat a szabadvizekben való fürdésre vonatkozó írott és íratlan szabályok figyelmen kívül hagyása, gondatlanság, figyelmetlenség, felelőtlen magatartás okozza.
Nem árt tudni, abszolút tilalom vonatkozik a Dunában való fürdésre a hajóutakban, hajóutak bójáinak és a kikötőknek 100 méteres körzetében, hidak 100 méteres körzetében, lakott terület partszakaszán, vagyis a főváros teljes területén ! Aki ennek ellenére megmártózik, szabálysértést követ el és 5-150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. A helyszíni bírság összege 5-50 ezer forint közötti összeg, ilyen drágán nem éri meg megmártózni a Dunában.
– Száz évvel ezelőtt nagyobb volt a hajóforgalom a Duna újpesti szakaszán is, ennek ellenére voltak kijelölt szabadstrandok, többek között az újpesti öbölben is, ötven éve még én is naponta egyet a Meder utca és az újpesti vasúti híd között a sziget mentén – emlékezett vissza Kenéz Attila nyugalmazott hajóskapitány. A bécsi, belgrádi, ma is működő szabadstrandok leválasztott, tisztított folyamszakaszokon működnek a budapesti Duna szennyezettsége miatt is alkalmatlan és veszélyes a fürdőzőkre. Újpesttől 14 kilóméternyire van a Duna alsógödi, város feletti szakasza, ahol a part, a víz is alkalmas a szabad fürdőzésre, vonattal, kerékpárral is elérhető a negyedik kerületieknek. természetesen csak úszni tudó, vízbiztonsággal rendelkezők mártózzanak meg a Duna medrében!
Végh Attila / Fotó: ORFK