klíMA-Tegyünk együtt, a holnapért!

  •  
  •  
  •  

Újpest Önkormányzata 20 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból valósítja meg a „Klímatudatosság erősítése Újpesten”-projektet, amelynek keretében elkészítik Újpest Klímastratégiáját. A program 2019. áprilistól 2020. május végéig tart, melynek befejezéseként elkészül egy elemzéseket tartalmazó dokumentum, amelyben jól beazonosíthatók lesznek a városban megjelenő, éghajlatváltozással összefüggő problémák és kihívások.

Ezzel egyidőben szemléletformáló akciók keretében megvalósul a kerület lakosságának széleskörű tájékoztatása és a témában való jártasságának elmélyítése, melynek nyitányaként az újpesti Őszi Fény Integrált Gondozási Központ lakóinak és a Bársonyszív Idősek Klub tagjainak tartottak interaktív előadást a klímaváltozás problémáiról. Dr. Molnár Szabolcs alpolgármester elmondta, a helyi projekt igazodik az országos szintű Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiához, valamint Budapest Klímastratégiájához. Ki kell jelölni, tudatosítani kell a polgárokban azokat az irányvonalakat és célokat, amelyek megvalósításával az éghajlatváltozás káros hatásai hosszútávon megelőzhetőek lehetnek.

A rendezvényen, mintegy félszáz szépkorú előtt, a téma igazi tudora, Fegyveres-Fiskál Gábor, környezetvédelmi szakértő tartott előadást. A globális probléma tudományos megközelítését az idősek nyelvére lefordítva, játékos tesztekkel, csoportfoglalkozásokkal színesítette:

– A cél, hogy közérthető nyelven biztosítsunk olyan információkat, melyek a helyi klímaváltozás okozta problémákat és az erre vonatkozó megoldásokat, válaszokat tartalmazzák. A szemléletformáló rendezvények keretében Újpest lakosságának minden szegmensét igyekszünk elérni. Az idősek saját maguk is tapasztalhatták a klímaváltozást, ez a generáció még igazi, kemény teleket élt át. Az utóbbi hat év volt a Föld általunk ismert – meteorológiailag dokumentált – történetének legmelegebb időszaka, a 24. órában vagyunk, valós a vészhelyzet, szükség van a szemléletformálásra. Hétmilliárd ember él a Földön, ha mindenki odafigyel, ha mindenki tudatosan tesz a klímáért, akkor lehetnek eredmények. Erre jó példa az ózonlyuk csökkenése. Az elmúlt évtizedekben tett erőfeszítésekkel, például a káros gázokat kibocsátó dezodorok használatának csökkentésével elértük, hogy megindult az Antarktisz, valamint az Északi-sarkvidék feletti ózonréteg regenerálódása.

Az újpesti Ács Antalné (77) szerint hasznos volt az előadás. Az egyedül élő idős asszony már így is takarékoskodva él a vízzel, mosogatásnál, fogmosásánál nem folyatja feleslegesen a csapot, a fűtési szezonban rétegesebben, vastagabban öltözködik a lakásban is, így nem csak a fűtésszámla lesz kisebb, hanem az energiafogyasztás csökkentésével a klímaváltozás negatív hatásainak megszüntetéséből is kiveszi a részét.

A projekt azonosító száma: KEHOP-1.2.1-18-2018-00010

Végh Attila