Az Újpesti Napló Családtámogatási Programot bemutató összeállításában elérkeztünk a projekt utolsó részéhez, melyben a korábbiaktól eltérően két témát is érintünk. Megismertetjük a kormány 2022-ig létrejövő teljes bölcsődeiellátás-terveit, valamint a jövő év januárjától bevezetésre kerülő nagyszülői GYED-et.
1. Fiatal házasok kamatmentes gyermekvállalási hitele / támogatása
2. A CSOK kiterjesztése
3. Jelzáloghitel-elengedés
4. Négy gyermeket vállaló nők SZJA-mentessége
5. Nagycsaládosok autóvásárlási támogatása
6. Teljes bölcsődei ellátás
7. Nagyszülő GYED – gyermekgondozási díj
21 ezer férőhely 3 év alatt
Orbán Viktor miniszterelnök februári évértékelőjén elmondta, megvalósítják a teljes bölcsődei ellátást, és ehhez három év alatt 21 ezer új bölcsődei férőhely létesítéséről határozott a kormány. Az év végéig ebből 10 ezret, 2020-ban és 2021-ben pedig további 5, illetve 6 ezret biztosítanak. Ez nem jelent mást, mint hogy 2022-re minden szülőnek lehetősége lesz arra, hogy bölcsődébe vihesse gyermekét. Jelen pillanatban 47 169 a magyarországi bölcsődei férőhelyek száma, mely a következő években folyamatosan bővül.
Segítenek a nagyszülők
– A családvédelmi akcióterv keretében jövő év január 1-jével bevezetjük a nagyszülői GYED-et. Ez a szociális támogatási forma a világon sehol máshol nem létezik. Olyan lehetőség, amivel azok a szülők élhetnek, akik nem veszik igénybe a GYED-et, mert dolgoznak; ők átadhatják a lehetőséget a nagyszülőknek. Ennek feltétele, hogy a nagyszülő is teljesítse a GYED-jogosultsághoz szükséges kritériumokat, vagyis dolgozzon és ne legyen még nyugdíjas, a nyugdíj időszakába pedig majd beleszámítanak a nagyszülő GYED-évei is – magyarázta Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár.
A támogatással a kormány célja, hogy ahol bölcsődébe adnák a gyerekeket vagy idegenre bíznák, ott segítségül lehessen hívni a nagyszülőt ilyen módon is.