Erdőmentők Újpesten

  •  
  •  
  •  

Emlékszünk még Kasszandrára? Ő volt az a trójai hercegnő, akibe Apollón menthetetlenül beleszeretett.

A trójai szépség a szerelméért cserébe azt kérte a délceg istentől, hogy ajándékozza neki a jóslás tudományát. Apollón felruházta hát a lányt az előrelátás képességével, de miután Kasszandra megkapta, ami után annyira áhítozott, ígéretét megszegve elutasította a fiatal istent. Apollón haragjában megbüntette őt, mégpedig azzal, hogy senki ne higgyen a jóslataiban, senki ne tegyen ellenük semmit. Kasszandra tragédiája évezredek óta arra tanít bennünket, hogy az előrelátás képessége csak akkor lehet hasznunkra, ha nem várjuk ölbe tett kézzel a ránk váró nehézségeket, hanem megpróbáljuk a dolgokat jó irányba terelni. A tudománynak köszönhetően soha nem látta még az ember ilyen tisztán tettének következményeit, a rá váró nehézségeket, és soha nem érezte még ennyire szükségét annak, hogy beleszóljon a sorsába. Sokaknak lehet ismerős az érzés, amikor szorongva gondolunk gyermekeink jövőjére, és azon morgolódunk, hogy a műanyagok válogatásánál talán kicsivel többet is tehetnénk, hogy a döntéshozók a hangzatos beszédeken túl talán nagyobb hangsúlyt fektethetnének a környezetvédelemre. Az Erdőmentőknek és Újpest önkormányzatának hála, kívánságunk teljesül. Csanády Viktorral, az Erdőmentők egyik alapítójával beszélgettünk lehetőségekről, tervekről.

– Erdőmentők. Beszédes név, azonnal a természetvédelemre gondolunk.

– Valóban, az alapítványunk célja a vadvilág, az erdők védelme, az ember okozta sérülések orvoslása, amiben a legszebb, hogy az ember és a természet kapcsolatát is helyreállítja. Jó évszázada még anyaként tekintettünk a természetre, versekben dalokban énekeltük meg a jóságát, szépségét, mára azonban nem jelent többet erőforrásnál. Sokkal tartozunk neki.

– Miért fontos az erdő a városainkban?

– Ebben a korban, amikor a városi kultúra terjeszkedése a népesség rohamos növekedése miatt megállíthatatlannak tűnik, kiemelten fontos, hogy megpróbáljuk a lehető legtöbb erdővel körülvenni magunkat, ahogy ez Újpest területén szerencsés módon eddig is történt. A fák, amellett, hogy a klímaváltozás hátráltatásához nélkülözhetetlen széndioxid-megkötő tevékenységüket fejtik ki, lekötik a port, csökkentik a zajszennyezést, megóvják a talajt és a vizet, valamint flórájukkal és faunájukkal olyan értékes kikapcsolódási lehetőséget teremtenek a helyi lakosságnak, amely más módon nem pótolható.

– Úgy tudom, hogy az Erdőmentők a szakemberek mellett azokat a civileket is szívesen látja, akik szeretnének valamit tenni a jövőnkért, a természetért.

– Igen, egyszerre végzünk szaktudást igénylő munkákat, olyanokat, mint az erdők, vizek állapotfelmérése, tanösvények létrehozása, de vannak olyan misszióink is, amikhez a civil lakosság is csatlakozhat, például a patakok tisztítása, a szemétszedés vagy az állatok mentése. De szervezünk még gyerektábort, tudományos konferenciákat, és az iskolákkal együttműködve nagy hangsúlyt fektetünk a fiatalok nevelésére is.

– Hogyan kerültek kapcsolatba Újpesttel, Újpest önkormányzatával?

– Öt évvel ezelőtt kezdtünk foglalkozni Újpest legnagyobb erdejével, a Farkas-erdővel, amelynek fenntartója, kezelője a Pilis Parkerdő, tulajdonosa a Fővárosi Önkormányzat. Újpest önkormányzata, annak ellenére, hogy nem tulajdonosa az erdőnek, évről évre komoly összeget fordít a Farkas-erdőre. Ebben a munkában nyújtunk segítséget már évek óta. Az önkormányzat mindig nyitottan, segítőkészen állt a munkánkhoz, és azóta is több közös projekten dolgozunk együtt. Jó lenne, ha az önkormányzatok mindenütt ilyen természetbarát hozzáállást tanúsítanának! Például a Pilisi Parkerdő irányításával és az önkormányzat szakembereivel közösen végezzük a szükséges erdészeti tevékenységeket, és az erdészekhez csatlakozva segítjük az erdei iskolák felügyeletét, a tanösvények kialakítását, gondozást. Részt veszünk továbbá olyan programok szervezésében, amelyekkel nem csak az újpestiek, de az egész fővárosi lakosság körében népszerűsítjük a Farkas-erdőt. De ha igény van rá, vállalunk idegenvezetést, iskolások, óvodások, illetve felnőtt csoportok számára előadások, foglalkozások szervezését, melyek során a gyerekek megismerhetik a természet, az erdei ökoszisztéma, az erdőgazdálkodás, vagy éppen a helyi állat- és növényvilág összetételét és működését. A lakossággal közösen szemetet szedünk, mesterséges odúkat építünk, és mindezek mellett komoly tudományos munkát is folytatunk: a talaj és a vizes élőhelyek állapotával, a növény- és állatállomány egészségi állapotával kapcsolatban.

– Mennyire ismert az önök munkája az újpestiek körében?

– Ha kidőlt fa van az erdőben, vagy mérgező növényre bukkannak, a lakosság már bennünket értesít, és ez jó érzés, mert azt jelenti, hogy eredményes a munkánk, az együttműködés.

– Tíz év telt el az első lépések óta, hat év munkája van az alapítvány mögött, és lassan az egész országban ismert az Erdőmentők neve. Tudatosabbak lettünk a környezetünkkel, az élővilággal kapcsolatban ez alatt a tíz év alatt?

– Én úgy látom, igen. A hivatalos Erdőmentők száma már 1293, és egyre többen szoktak csatlakozni a civileknek szervezett akcióinkhoz is, és ez elég biztató, nem igaz?

HI

(Ha informálódni, vagy csatlakozni kívánsz az Erdőmentők munkájához, az erdomentok.hu oldalon megteheted.)