Elsők vagyunk. Újpest. Természetesen.

  •  
  •  
  •  

Ahogy arról már korábban beszámoltunk, a tavalyi évben Újpest Önkormányzata csatlakozott a Compete4SECAP – Fenntartható Fenntartó című nemzetközi projekthez, és 8 ország 32 önkormányzatával együtt önkéntesen vállalta az ISO 50001- Energiairányítási Rendszer bevezetését. A rendszer részleteiről és a várható eredményekről Nagy István alpolgármestert kérdeztük.

Alpolgármester úr, mint az Energiairányítási csoport vezetőjét kérdezem, mit tudhatunk a rendszerről?

Mindenekelőtt szeretném elmondani, hogy a rendszer auditálása június 28-án megtörtént, azóta meg is érkezett a hivatalos tanúsító okirat, így büszkén mondhatjuk, hogy az országban működő önkormányzatok közül elsőként Újpesten sikerült bevezetni Energiairányítási Rendszert.

A szabvány elsődleges célja az energiaköltségeknek, az üvegházhatású gázok kibocsátásának és az egyéb kapcsolódó környezeti hatásoknak a csökkentése. Önkormányzatok számára nem kötelező az Energiairányítási Rendszer bevezetése, mi mégis belevágtunk, mert bízunk abban, hogy energiahatékonyabb működéssel hozzájárulhatunk a klímavédelemhez.

Mely területre terjed ki a rendszer, és miért előnyös az Újpest számára?

Jelenleg 11 épületre terjesztettük ki, a polgármesteri hivatalon kívül bevontunk több, az UV Zrt., valamint a Gazdasági Intézmény kezelésében lévő ingatlant is, például a Szakrendelőt és több óvodaépületet. Minden rendelkezésre álló adatot begyűjtöttünk, felmértük az energiafogyasztásokat, közös nyilvántartásba vettük a mérőórákat. A bázisév 2018, ez azt jelenti, hogy a jövőben ehhez az évhez viszonyítjuk majd a változásokat.

Mint minden ISO-szabvány, ez is kötelező elemeket tartalmaz, és segít minket abban, hogy a lehető legtöbb apró részletet szemügyre vegyük. Szükség esetén javíthatjuk a folyamatainkat, fejlődési lehetőséget biztosít számunkra és bármikor tovább bővíthetjük.

Miért tartotta fontosnak az Energiairányítási Rendszer bevezetését a városvezetés?

Eddig is kiemelt figyelmet fordítottuk a környezetbarát technológiák alkalmazására, földhő fűti például a Halassy uszodát, a Szakrendelő tetején napelemeket helyeztünk el, az új piacot is az energiatakarékosság szellemében tervezték a szakemberek. Az Energiairányítási Rendszer lehetővé teszi számunkra, hogy az energia mellett pénzt is megtakarítsunk, és ezeket a megtakarításokat újabb környezetbarát fejlesztésekre fordítsuk.