A főpolgármester szerint „sehova sem vezető vita”, „hogy akkor most ki nyert, ki veszített, ki a fickó, és ki fickósabb”. A fő kérdésnek azt tartja, hogy a helyreállítási alapból és a hétéves költségvetésből hazánknak jutó pénzt hogyan lehet „a többség érdekében és nem csak kevesek hasznára” elkölteni, hogy ezeknek az összegeknek a korrupciótól mentes felhasználása ellenőrizhető legyen.
„Nevezhetjük ezt akár jogállami mechanizmusnak is, de magyar nemzeti érdeknek mindenképpen” – mutat rá Karácsony. Hozzáteszi: mivel a helyreállítási alapból „nem úgy általában, hanem konkrét programok alapján kap pénzt az ország”, ezen programok kidolgozásába az önkormányzatokat be kell vonnia a kormánynak.
Szavai szerint Budapest „magától értetődően tart igényt a pénz felhasználásának folyamatában való részvételre”, mivel az uniós forrásokat elsősorban oda szánják, ahol a járvány és a gazdasági válság a legnagyobb gondot okozza.
„És legyen világos: Budapestnek, szemben a kormánnyal, egyáltalán nincs ellenére a jogállami normák betartása. Mert nekünk ez hitünkből, meggyőződésünkből fakad” – szögezi le a főpolgármester.