Uniós pénzekből segítené azokat a gyártókat a kormány, amelyeket érint az egyszer használatos műanyagok jövő év közepétől tervezett tilalma – írja a Népszava.
EU-s forrásokból kanyarítana le pénzeket Orbán Viktor a hazai műanyaggyártó cégeknek – derül ki a péntek esti Magyar Közlönyből.
A lap emlékeztet, hogy az Orbán-kormány némi tétovázás után nyár elején döntött úgy, hogy az unió által engedélyezett legkésőbbi időpontra, jövő év júliusára tolja ki az egyszer használatos műanyagok, illetve a 15-50 mikron közötti vastagságú zacskók forgalmazásának tilalmát.
Az azt megelőző tárgyalások során megígértek egy idei, 10 milliárdos támogatást az érintett gyártóknak technológiaváltásra és a dolgozók megtartására.
A mostani kormányhatározat kifejezetten hangsúlyozza, hogy
ezt az összeget uniós forrásból kell előteremteni.
Palkovics László innovációs és technológiai, valamint Varga Mihály pénzügyminiszternek ezen túlmenően a 2021-2025-ös időszakra is ki kell dolgoznia egy kapcsolódó támogatási rendszert, mint írják, „lehetőség szerint” szintén EU-forrásból.
Ezen túlmenően Palkovics Lászlónak az év végéig előterjesztést kell készítenie a hazai műanyagipar fejlesztését célzó műanyagipari tudományos klaszter létrehozásáról. Ezen belül javaslatot kell tennie:
- a műanyaghulladék-képződés megelőzésére,
- műanyagipari stratégiára,
- műanyagipari megoldásokra,
- a műanyagok környezetre és emberre gyakorolt hatásának felmérésére,
- az értékláncokon belüli, egyedi megoldásokra,
- a hulladékipar ellenőrzésére,
- olyan egyszer használatos műanyagtermékek biztonságos, nagy tömegű, egyelőre nem megoldott helyettesítésére,
- a megelőzés, a megfelelő hulladékgazdálkodás és a létező lehetőségek iránti fogyasztói figyelem fokozására, valamint
- a biológiailag lebomló műanyag hordtasakok hulladékainak beillesztésére a hulladékgazdálkodásba.
Mindezek kapcsán megjegyzendő, hogy a szaktárca már jelenleg is dolgozik hulladékstratégián, sőt
kifejezetten megígérték a szabálytalan hulladéktelepek felszámolását.
A cikk ugyanakkor kiemeli, hogy a környezetvédő szervezetek elsősorban a 15 mikronnál vékonyabb – úgynevezett kiflis – zacskók betiltásának elmaradását kifogásolták.