„Megértjük, hogy a második hullámban már nem lehet olyan szigorú általános intézkedéseket hozni a kormány részéről, mint az elsőben, hiszen a gazdaság és az emberek életlehetősége ugyanúgy szempont, mint az egészség”– mondta Kincses Gyula az ATV Híradónak.
A MOK vezetője hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a második hullám nagyobb terhelést jelenthet majd az egészségügyi ellátórendszer számára. Az Orvosi Kamara pénteken levélben fordult Kásler Miklóshoz és Pintér Sándorhoz, amelyben többek között az egészségügy alapos felkészítését kérik a két minisztertől.
Kincses rámutatott: hogy hiába van lélegeztető gép, ha nem áll mellette orvos vagy asszisztens, ezért muszáj az egészségügyet átalakítani. Hozzátette: ehhez azonban a bérek rendezésére is szükség van.
A fertőzöttek számával kapcsolatban azt mondta:
„Most egy veszélyhelyzet, egy kockázat van. Nem tudjuk, hogy ez most egy csúcs, ami le is cseng, egy idő után, aztán majd október-novemberben támad újra, vagy egy exponenciális fejlődés miatt máris ráömlik az egészségügyi ellátó rendszerre. Több esélyes még a meccs. Ez fogja eldönteni a stratégiát”.
Kincses szerint a nagymértékű robbanás a veszélyérzet hiányának köszönhető . Mint mondta, most nem az időseket, hanem a fiatalokat érinti a vírus.
A szakember szerint azonban a nemzetközi tapasztalatok alapján az iskolák globális bezárása nem lenne célszerű. Veszélyforrást az jelenthet, ha a fiatalok hazaviszik a vírust, amit a második hullám második fázisaként az idősek elkaphatnak. Megismételte: éppen ezért lesz majd szükség a jövőben a nagyobb kórházi kapacitásra.
Hozzátette: bár az esetszám dinamikájának növekedése ijesztő, a fertőzöttek száma nemzetközi viszonylatban még mindig nem kirívóan magas.