Orbán Viktor az Országgyűlés hétfői ülésén értékelte az elmúlt hónapok járvány-és válságkezelését. A miniszterelnök szerint következetes és eredményes intézkedéseket hozott a kormány, Varju László, Újpest parlamenti képviselője szerint azonban „értelmetlen költekezés” folyik valódi segítségnyújtás helyett.
„A válságkezelésünk következetes, lényegében november óta nem változtattunk a korábbi intézkedéseken, ezért tudtuk korlátok közzé szorítani a járványt” – fogalmazott Orbán Viktor hétfőn az Országgyűlésben. Hozzátette: a második hullám lefelé tartó szakasza „a ragályosabb vírusmutáció” miatt megtorpant. Ezért arra kérte a parlamentet, hogy hosszabbítsák meg a parlament felhatalmazását, hogy folytathassák a védekezést.
Hangsúlyozta: az eddigi szabályok szigorú és következetes betartására van szükség. Ismét megerősítette, hogy a kiutat egyedül az oltás jelenti. Ezzel magyarázta azt is, hogy a nyugati vakcinák mellett orosz és kínai oltóanyagot is beszerzett a magyar állam. A kormányfő szerint április elsejére a 2 milliót is meghaladhatja a beoltottak száma.
A pandémia gazdasági hatásairól szólva úgy vélekedett: 2020-ban a járvány nagyot ütött a magyar gazdaságon, de „nem rendítette meg, csak visszatolta”.
A gazdasági újraindítási akcióterv a miniszterelnök szerint hét pilléren nyugszik:a lakásépítés áfájának 5 százalékra csökkentése, a lakásfelújítási támogatás, a bértámogatás, az orvosi béremelési program,a 13. havi nyugdíj „visszaépítése”, szja-mentesség a 25 éven aluliaknak, valamint 10 milliós kamatmentes kölcsön a vállalkozásoknak.
Magyarország erősebb lesz a járvány után, mint előtte volt – zárta beszédét Orbán Viktor.
Ki lesz erősebb?
Varju László messze nem látja ennyire optimistán a helyzetet. Újpest országgyűlési képviselője, a Költségvetési Bizottság elnöke lapunknak nyilatkozva hangsúlyozta: több mint 5500 milliárd forintos költségvetési hiánnyal nem tud a kormány érdemben elszámolni. „Jutott például pénz az év végén vadászati világkiállításra, vagy a Budapest-Belgrád vasútvonalra, ahelyett, hogy például az újpesti vendéglátóhelyeknek, fitnesztermeknek és más bajba jutott vállalkozásoknak segítettek volna” – mutatott rá a Demokratikus Koalíció politikusa.
A miniszterelnöknek arra a kijelentésére reagálva, hogy az ország erősebben kerül ki a járványból, úgy fogalmazott: „Az a kérdés, mit tartunk erősödésnek? Ha azt, hogy a barátokat, a gazdasági holdudvart továbbra is kitömik megrendelésekkel, akkor ők valóban még erősebbek lettek”. Ezzel szemben Varju szerint a 8-10 százalékos élelmiszer-inflációnak kitett nyugdíjasok, és családok, vagy a „magukra hagyott vállalkozások” semmit sem éreznek ebből a kormányfő által emlegetett „erősödésből”.