Újpest díszpolgárát, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját, Schrammel Imre keramikusművészt köszöntötték kilencvenedik születésnapja alkalmából október 30-án az MMA Irodaház Akadémiai Klubjában. Az eseményen bemutatták az MMA Kiadó gondozásában megjelent Sketchbook – Rajzok, vázlatok című albumot is, amely betekintést enged a nemzet művésze címmel kitüntetett alkotó gondolkodásmódjába.
A születésnapi ünnepségen Granik Anna zongoraművész és Szabady Ildikó fuvolaművész előadásában szólalt meg Schrammel Imre kedvenc zeneműve, az Egy faun délutánja című Debussy mű. Turi Attila, az MMA megválasztott elnöke köszöntőjében felidézte a keramikusművészhez kötődő emlékeit. „Ismertem a naplódat, ismertem a rajzaidat és ismertem a legendákat is a rajzaidról – hóba öntött betonszobrodat megpróbáltuk lemásolni, de persze nem sikerült –, a megújulás élményét nekem mégis a [Herenden található] Porcelánium épülete adta. Elámultam az architektúra, a szobrászat és a festészet elegyén, ahogyan az egyik összetevő a másikat értelmezte, és ezáltal bomlott ki, nyert új értelmet az alkotás.”
Az eseményen Pécsi Györgyi irodalomtörténész, az MMA Kiadó ügyvezető igazgatója bemutatta az említett Sketchbook című kötetet, illetve Juhász Judit, az MMA szóvivője beszélgetett az ünnepelttel és Dvorszky Hedvig művészettörténésszel Schrammel Imre 1984 és 2013 között született, rajzokkal gazdagon illusztrált naplójának (melyet szintén az MMA Kiadó adott ki kötet formájában korábban) keletkezéstörténetéről.
A kutató megfigyelése szerint Schrammel úgy enged betekintést műhelytitkaiba, megfigyeléseinek sodrásába, hogy egyszerre élvezhetjük a tollából könnyedén kifolyó betűsorok tartalmát és kézírásának sokatmondó látványát. „Neve márka a kerámia- és porcelántervezők magyarországi és nemzetközi fórumain. (…) Úgy vélem, ma már nyugodtan hozzátehetjük, hogy Schrammel korunk egyedi, különleges művésze, aki a föld-anyag viselkedése, a Föld és a csillagos égboltú Világ szenvedélyes kutatásának közepette kívánja a teremtés titkainak megértését.”
A szombathelyi születésű, Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas Schrammel Imre 2011 óta Újpest díszpolgára. Személyét az ezredvégi kerámiaművészet egyik legfontosabb hazai képviselőjének, megújítójának tekintik. Mintáz porcelánedényeket, kisplasztikákat, agyagfigurákat, monumentális hatású szobrokat. Művészetének motívumait a természetből, a néprajzból, a mítoszokból és önmagából meríti. Számos híressé vált agyagszobra és agyagból mintázott sorozata van, köztük a Lőtt oszlopok 1-8. (1981–85), legismertebb porcelánból mintázott sorozata a Karnevál (1995–98).
ÚN