A hidegebb időjárással együtt − ahogyan minden évben − a járványos betegségek is megjelentek: a covid és az influenza mellett az idén komolyabb erővel felbukkant szamárköhögés is szó szerint „benne van a levegőben”. A háziorvosi rendelőkben és az Újpesti Szakrendelőben is kérhető az influenza és a szamárköhögés elleni védőoltás, az új covid-oltások pedig hamarosan megérkeznek. Az orvosok azt javasolják, egészségünk érdekében oltassuk be magunkat.
Az idei influenzaszezon még nem kezdődött el, a védekezés azonban már igen: az oltóanyag minden háziorvosi rendelőbe és az Újpesti Szakrendelőbe is megérkezett, ingyenesen kérhető és bőségesen elérhető, gyakorlatilag az összes pácienst, aki kéri, be tudják oltani. Dr. Szabó Gergő káposztásmegyeri háziorvos szerint a gond inkább azzal van, hogy sokan jobban félnek az oltástól, mint az influenzától, pedig könnyebb elviselni a védőoltás kellemetlenségét, mint 7-10 napig otthon feküdni 40 fokos lázban.
A covid-járvány már szeptembertől beindult, ugyan enyhe tünetekkel, de gyors terjedéssel; a háziorvosok rengeteg koronavírusos pácienssel találkoznak. A covid-ellenes védőoltások várhatóan november végétől lesznek elérhetőek a háziorvosoknál.
A szamárköhögés július óta terjed Magyarországon, a fertőzöttek közel negyede csecsemő, vagyis a különösen veszélyeztetett korosztályba tartozik. A betegség elleni védőoltást − amely szintén elérhető a háziorvosoknál és a Szakrendelőben − különösen ajánlják a szülőknek, nagyszülőknek, a gyermekvállalást tervező, illetve várandós hölgyeknek, hogy megelőzhető legyen a csecsemők megfertőződése. A kismamák már a harmadik trimeszterben olthatók, érdemes a szülés előtt két héttel beadatniuk maguknak a vakcinát, hogy a magzat is örököljön valamennyit az immunglobulinokból, és védett legyen.
Az orvosok mindenkinek kifejezetten ajánlják, de különösen a szív- és érrendszeri betegségben, anyagcsere-betegségben, krónikus légúti betegségben szenvedők, az immunhiányos páciensek, illetve az idősebb korosztály számára javasolják mindenképp az oltások felvételét.
„Tudjuk, minden gyógyszernek, kegyszernek, vegyszernek, az oltásnak is lehetnek szövődményei, mellékhatásai, ezek tudatában kell választania az oltakozó személynek. De ha a mérleg serpenyőjébe beletesszük, hogy milyen következményei lennének egy átvészelt covid-betegségnek vagy egy enyhe kellemetlenséggel járó oltásnak, akkor még mindenképpen utóbbi nyer” − vélekedik a háziorvos.
Dr. Szabó Gergő azt javasolja annak, aki már elkapta valamelyik betegséget, maradjon otthon, ne menjen el dolgozni, vagy ha mégis, viseljen maszkot, ne kockáztassa meg, hogy a tömegközlekedési eszközökön vagy a munkahelyen megfertőzzön másokat is, akik hazaviszik a betegséget a családtagoknak és még többen lesznek a betegek.
RD