A közlekedés biztonsága és a közlekedési szabályok betartása nemcsak a sofőrök, hanem minden úthasználó érdeke, pláne a hideg időben, csúszós utakon. A téli gumi használata egyre elterjedtebb, azonban sokan azt talán nem tudják, hogy előfordulhat, hogy egy balesetben valaki ártatlan félként is felelősségre vonható, ha a járműve nem felelt meg a kötelező előírásoknak. Az egyik ilyen gyakran előforduló probléma pont a nem megfelelő gumiabroncsok használata.
A gumiabroncsok kulcsszerepet játszanak az autó tapadásában, irányíthatóságában és fékútjának hosszában. Télen, havas, jeges vagy latyakos útfelületen a nyári gumik teljesen alkalmatlanok lehetnek. A téli gumik speciális anyagösszetétele és mintázata biztosítja a megfelelő tapadást alacsony hőmérsékleten, így elengedhetetlenek a biztonságos közlekedéshez.
Magyarországon ugyan nem kötelező téli gumiabroncsot használni, de a közlekedési szabályok kimondják, hogy a járműnek mindig meg kell felelnie az aktuális időjárási és útviszonyoknak. Ez azt jelenti, hogy ha egy baleset során kiderül, hogy a nem megfelelő gumik is hozzájárultak az eseményhez, a vétlen sofőr is szankciókra számíthat. A biztosítók szempontjából a jármű megfelelő műszaki állapota, beleértve a gumiabroncsok minőségét, alapfeltétel a kár megtérítéséhez. Sérült, túlzottan kopott vagy nem megfelelő gumik esetén akár vissza is követelhetik a kártérítési összeget. Egy balesetet követően a hatóságok és a szakértők alaposan megvizsgálják a jármű állapotát, beleértve a gumiabroncsokat is. Ha például a profilmélység nem érte el a minimálisan elvárt szintet – téli gumiknál ez legalább 4 mm –, az érintett sofőrt felelősségre vonhatják, még akkor is, ha vétlenként érintett az esetben.
De a téli gumi nem csupán az évszaknak megfelelő abroncsot jelenti. Fontos, hogy a gumikon található kopásjelző ne mutasson az előírtnál nagyobb kopást, mivel ez jelentősen befolyásolja az autó irányíthatóságát. Az Európai Unió 2018-tól már csak a három hegycsúcsos szimbólummal ellátott gumikat tekinti jogilag téli guminak. Az M+S jelölésű abroncsokat ugyan egy átmeneti időszakban még elfogadták, de 2024. október 1-jével ez a türelmi idő lejárt.
Hogy a minimálisra szorítsuk a kockázatot, amikor az átlaghőmérséklet tartósan 7 °C alá csökken, váltsunk téli gumikra – amelyeknél legalább 4 mm barázda mélység a javasolt, vizsgáltassuk meg rendszeresen az abroncsokat, ellenőrizzük a nyomást, és keressünk szakembert, ha sérülést tapasztalunk.
Összefoglalva, a nem megfelelő gumiabroncsok nemcsak a saját, hanem a közlekedés többi résztvevőjének biztonságát is veszélyeztetik. Egy baleset során – akár vétlenként is – súlyos anyagi és jogi következményekkel szembesülhetünk, ha a járművünk nem felel meg az előírt műszaki követelményeknek. A gyakorlatban ez azt jelenti, egy kötelező biztosításos károkozás esetén, a biztosító másfél millió forint összegig vissza is követelheti az okozott kárt, illetve akár a teljes cascós kifizetést is megtagadhatja. A felelősség és a büntetés elkerülése érdekében mindig az időjárási és útviszonyoknak megfelelő gumiabroncsokat használjunk, és rendszeresen ellenőrizzük azok állapotát.
ÚN