Csütörtök reggel országszerte mintegy 260 iskolában, Újpesten is több mint egy tucat tanintézményben rendeltek el bombariadót egy fenyegető üzenet miatt. A szituációt gyorsan és profin kezelte az önkormányzat és az újpesti iskolák, a gyerekek számára azonban komoly lelki megterhelést jelenthet egy efféle váratlan és nagyszabású krízishelyzet. Dr. Duró Zsuzsa pszichológust kérdeztük, mit tehetnek a szülők, hogy segítsenek gyermekeiknek feldolgozni az átélt traumát.
Egy bombariadó vagy más hasonló krízishelyzet azért okoz különösen nagy traumát a gyermekek számára, mert hirtelen jött, váratlan esemény, amire nem lehet felkészülni, nem lehet figyelni rá − magyarázza a szakember. Az életben a váratlan, meghökkentő dolgok mindig sokkoló hatással vannak az emberre. Nem tudunk megfelelően cselekedni, ezért nagyon fontos, hogy legyenek olyan személyek a környezetünkben, akik − akár előzetes tapasztalataik alapján − segíteni tudnak, hogy eligazodjunk az adott szituáció közepette. Ebben az esetben természetesen a szülők és a pedagógusok feladata mindez.
Minden gyermek más, nincsenek receptek, vérmérséklettől függ, ki hogyan reagál egy hasonló helyzetre és miként dolgozza azt fel − mondja dr. Duró Zsuzsa. A szülők elsődleges feladata, hogy utólag megnyugtassák gyermekeiket és segítsék, hogy megfelelően feldolgozza az átélt eseményeket. Ehhez a kibeszélés a legjobb módszer: hagyni kell, hogy a gyermek szakkifejezéssel élve ventilálja magából a frusztrációt. Üljünk le velük beszélgetni, hallgassuk végig őket és osszuk meg a saját gondolatainkat, tapasztalatainkat. Korosztálytól és személyiségtől függően akár a trauma lerajzolása vagy „kiugrálása” is segíthet.
Nagyon fontos, hogy biztonságos közeget teremtsünk a gyermek számára, olyan körülményeket, ahol a váratlan helyzettel szemben egy állandóságot érezhet. A szülők fizikai közelgése is nyugtatóan hat, különösen a kisebb gyerekek számára; akár összebújással, simogatással is jelezhetjük a gyermekek számára, hogy biztonságban vannak.
A mostani szituáció azért is volt különösen bosszantó, riasztó és félelmet keltő, mert egyszerre számos iskolában történt riasztás, mely képes lehet, akár a médián keresztül is, általános pánikot kelteni. A lezajlott események azonban nagy valószínűséggel nem okoznak majd maradandó mentális sérülést a gyermekeknél a pszichológus szerint. Azonban minden hasonló krízis esetén fontos, hogy a gyerekek érezzék, van, akire számíthatnak, és aki garantálja számukra a menekülést a traumát okozó helyzetből.
RD
Dr. Duró Zsuzsával készült korábbi Újpest TV beszélgetésünk az iskolaválasztásáról: