•  
  •  
  •  

Újpesten idén is májusfát állítottak a Városháza mellett, a tavasz örömének közös ünnepléseként. Május elseje nemcsak a munka ünnepe, hanem a természet ébredésének és megújulásának napja is, amelyhez számos népi hagyomány kapcsolódik.

A májusfa a tavasz és a természet újjászületésének szimbóluma, amelyet korábban „májfának”, „jakabfának”, sőt „hajnalfának” is neveztek. A májusfát régen nyírfából, Székelyföldön pedig többnyire fenyőfából állították, de sok helyen ma már csupán gallyak és ágak díszítésével emlékeznek meg róla.

A májusfaállításról mint népszokásról az első ismert hazai adat 1502-ből származik. Ennek a régi hagyománynak az eredetét több keresztény, valamint profán – azaz nem vallási eredetű – monda és esemény is magyarázza. Az általánosan elterjedt vallásos hiedelem szerint a szokás egy szentéletű lány ártatlanságának megkérdőjelezéséhez kapcsolódik, amelynek során a hírbe hozott lány imádságára csoda történt, a földbe leszúrt száraz faág kizöldült. A májusfa így a hit, az ártatlanság és a megújulás jelképévé vált a keresztény világban, valamint az udvarlás szimbóluma lett a néphagyományban.

A májusfa kidöntése, kitáncolása és körbetáncolása a régi időkben ünnepélyes eseménynek számított, amelyet ügyességi próbák és vidám táncmulatságok kísértek.

A rendszerváltást követően ez a hagyomány számos településen – köztük Újpesten is – közösségi ünneppé formálódott, májusfaállítással és változatos programokkal. Újpesten a hagyományokhoz híven idén is májusfát állítottak a Városháza mellett, amelyet május elsejétől kezdve minden arra járó megcsodálhat.

A májusfaállítás szép szokása mellett május első napja több szempontból is jeles ünnepnap. Sokan elsősorban a nemzetközi munkásmozgalmak által elért eredmények ünnepeként tekintenek rá, azonban ez a nap jóval több ennél. A keresztény hagyomány szerint május 1-jén Szent József, a kétkezi munkások védőszentje előtt tisztelegnek, és ekkor tartják a munkások emléknapját is. Május első napja a legtöbb országban hivatalos ünnep, így Magyarországon is 1946 óta munkaszüneti nap.

Ilyenkor szerte a világban majálisokat tartanak, szabadtéri mulatságokat rendeznek, az emberek pedig ünneplik a természet kivirágzását, ébredését és újjászületését, továbbá sok szép, régi népi hagyomány is kapcsolódik ehhez a naphoz.