A katasztrófavédelem a közelmúltban is tartott olyan mentési gyakorlatot, amely során egy középmagas épületben szimulált tűzesetnél gyakorolták az életmentést. A feltételezett helyzet szerint egy ember a hetedik emeleti erkélyre menekült a tűz elől. A tűzoltók magasból mentő gépjármű emelőkosarával emelkedtek fel, és a bajba jutott személyt hordágyra rögzítve, biztonságosan lehozták az épületből.
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a legutóbbi gyakorlat következtében felhívta a figyelmet arra, hogy mennyire fontos tisztában lennünk a tennivalókkal egy esetleges tűzeset során. A legfontosabb mindig a megelőzés, elengedhetetlen az elővigyázatosság, valamint a tűzvédelmi szabályok pontos betartása annak érdekében, hogy elejét vegyük a vészhelyzetek kialakulásának.
Ha azonban mégis bekövetkezik a baj, kulcsfontosságú, hogy tudjuk, hogyan kell helyesen reagálni. Ebben nyújtanak támpontot a katasztrófavédelem ajánlásai, amelyek lépésről lépésre segítenek eligazodni a vészhelyzetben – legyen szó a biztonságos menekülésről vagy a tűzoltók munkájának támogatásáról.
Mit tegyen, ha tüzet vagy füstöt észlel?
- Amennyiben tüzet vagy füstöt észlel, haladéktalanul értesítse a tűzoltóságot a 112-es segélyhívó számon!
- Ha a lépcsőház sűrű füsttel telített, semmiképp se próbáljon meg azon keresztül kijutni! A meneküléshez soha ne használjon liftet – kivéve, ha az épület biztonsági lifttel van felszerelve, amely tűz esetén is működtethető.
- Amennyiben a tűz a saját lakásában keletkezett, azt csak akkor próbálja meg eloltani, ha ez nem veszélyezteti testi épségét. Ilyenkor segítséget nyújthat egy tűzoltó készülék, de akár egy kisebb tűzoltó spray is hatékony lehet.
- Ha elektromos berendezés gyullad ki, elsőként áramtalanítsa, és csak ezt követően próbálja meg eloltani – vízzel csak akkor, ha már le van választva a hálózatról!
- Ha a konyhában forró olaj vagy zsiradék kap lángra, soha ne próbálja vízzel eloltani, mivel a szétfröccsenő égő folyadék súlyos égési sérüléseket okozhat, és a tűz gyorsabb terjedéséhez vezethet. Ehelyett zárja el a hőforrást, és takarja le az edényt például egy fedővel.
- Ha a tűz oltása sikertelen, azonnal hagyja el a lakást! A bejárati ajtót csukja be maga mögött, de ne zárja kulcsra. Értesítse a többi lakót is a veszélyről!
- Végül: biztonságos helyen várja meg a tűzoltókat, és lehetőség szerint jelezze számukra, hol tartózkodik.