Szén-monoxid miatt 2025 első félévében, hazánkban összesen 538 alkalommal riasztották a tűzoltókat, 55-tel kevesebbszer, mint egy évvel korábban. Mérgezést 69-en szenvedtek, öt ember életét pedig nem sikerült megmenteni. Városunkban hat hónap alatt 8 riasztás érkezett a katasztrófavédőkhöz szén-monoxid miatt, és ezekben az esetekben nem történt személyi sérülés.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleményében azt írta, hogy szén-monoxid miatt 2025 első felében 538 alkalommal riasztották a tűzoltókat, 55-tel kevesebbszer, mint egy évvel korábban. Szén-monoxid-mérgezést 69-en szenvedtek, 15-tel kevesebben, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Idén öt emberen már nem lehetett segíteni, tavaly az első félévben hatan haltak meg szén-monoxid-mérgezésben. A legtöbb szén-monoxid miatti riasztás június 26-án érkezett, aznap 27 helyszínre riasztották a tűzoltókat.
Mint megtudtuk, Újpesten ez évben, hat hónap alatt, a szén-monoxid-érzékelők jelzése miatt 8 riasztást rögzítettek a katasztrófavédők. Személyi sérülés egyik esetben sem történt. Kérdésünkre válaszolva elmondták azt is, hogy legutóbb június 16-án kaptak bejelentést szén-monoxid-érzékelő jelzése miatt.
A szakemberek az esetek kapcsán arra figyelmeztetnek, hogy a szén-monoxid nem csak télen veszélyes. Sokan nyáron kiveszik az érzékelőből az elemet. Ne tegyék! Ugyanis a hőség hatására a kémények huzathatása megszűnhet, és előfordulhat, hogy a gáz visszaáramlik. Ha nem működik az érzékelő, akkor semmi sem figyelmeztet a bajra. A fűtő- és tüzelőberendezések, illetve a kémények rendszeres, szakszerű ellenőrzése nélkülözhetetlen, továbbá a mérgezés elkerülése érdekében nagyon fontos a rendszeres szellőztetés, valamit a szakboltokban vásárolható szén-monoxid-érzékelő berendezések elhelyezése.
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján megtalálható a hatóság által bevizsgált szén-monoxid-érzékelők „pozitív” és „negatív” listája. Ez segít a megfelelő minősítéssel rendelkező készülék kiválasztásában.
A katasztrófavédők úgy vélik, hogy az érzékelők miatt beérkezett riasztások azt mutatják, hogy a felvilágosító munkának van eredménye, mert egyre többen szereznek be szén-monoxid érzékelőt, és a jegyzőkönyvekből kiderül az is, hogy egyre inkább a hatóság által bevizsgált és ajánlott eszközöket keresik.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság az első félévre vonatkozó közleményében arról is írt, hogy hazánkban fél év alatt 3528 lakóépület gyulladt ki, 7 százalékkal több, mint 2024 első hat hónapjában. Ezekben a tüzekben 61-en vesztették életüket. Azt is írták, hogy hazánkban az év első felében lakástüzekben 349-en sérültek meg, 64-gyel többen, mint tavaly. A legtöbb tűz február 21-én keletkezett, amikor 52 lakóingatlan gyulladt ki. A legtöbb tűz a kéményekben, konyhákban, hálószobákban, tárolókban keletkezett, és a leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng vagy a fűtési rendszer hibája miatt csaptak fel a lángok. Szándékos gyújtogatás 68 esetben történt.
Városunkban hat hónap alatt 15 lakástűz történt, a lakástüzekben öt ember sérült meg. A tüzet a legtöbb esetben konyhai sütés-főzés okozta, de az okok között szerepel elektromos hiba is. Legutóbb június 23-án riasztották lakástűzhöz a városunk tűzoltóit.
A szakemberek a lakástüzek kapcsán arra hívják fel a figyelmet, hogy a füstérzékelők már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek. Ilyenkor még van idő cselekedni, a tüzet annak kezdeti stádiumában eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni.